Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi inimese ja arvuti interaktsioonirühm ja Tallinna Tehnikaülikool panid Virumaa kolledžis aluse inimese ja arvuti interaktsioonilaborile, mis hakkab teenima kohalikku tööstust ning aitab inimese ja arvuti interaktsiooni teemadega lähemalt tuttavaks saada.

- Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi inimese ja arvuti interaktsioonirühma labor.
- Foto: TLÜ
Lisaks labori loomisele ja käivitamisele on projektil veel üks oluline eesmärk. Üha kasvava tehnoloogia kasutamisega seisavad moodsad tööstused praegusel ajal silmitsi probleemiga, kuidas leida parimaid võimalusi inimeste ja roboti vahelise suhtluse korraldamiseks tööjuures, võimaldades robotitel AI-d ja inimvõimekust kombineerides optimaalseid lahendusi realiseerida. Projekti eesmärk on panustada ettevõtete tootmisprotsesside automatiseerimisse, keskendudes inimeste ja robotite koostöö sotsiaalsetele ja psühholoogilistele aspektidele, et tagada tööstuses hõivatud inimeste turvatunne ja rahulolu. Uurimissuundade hulka kuuluvad eksperimentaalse robootikalabori loomine, robotiseeritud töökohtade loomine, inimese-roboti suhtluse mudeldamine ja mõjufaktorite ning riskide hindamine ja analüüs.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maailma Robootikaföderatsiooni aruande kohaselt kasvas 2022. aastal tööstusrobotite kasutuselevõtt maailmas aastatagusega võrreldes 5 protsenti.
Väikesed ja keskmise suurusega tööstusettevõtted, kes pole veel jõudnud oma tehaseid palju automatiseerida, peaksid tegema esimese sammu, milleks on alustamine, ütleb tööstuskontserni ABB robotiseerimise ekspert ja insener Andie Zhang.
Üha enam tööstusettevõtteid kasutab oma tehastes tööstusroboteid. Rahvusvahelise robootikaliidu hinnangul on robotite hulk maailmas püstitanud uue rekordi – umbes 3,5 miljonit erinevat robotit. Robootikaliit toob välja ka viis trendi, mis mõjutavad 2023. aastal robootikat ja automatiseerimist.
Tööstusettevõtte tööprotsesside edukus algab töökindlatest ja vastupidavatest seadmetest. Lahendused, mis taluvad äärmuslikke töötingimusi ning toetavad kiiret ja täpset andmetöötlust, muudavad igapäevaprotsessid sujuvamaks ja efektiivsemaks. Tööstusseadmed aitavad vähendada seisakuid, tõsta tootlikkust ja kindlustada tööprotsesside sujuvuse ka karmides oludes ‒ olgu tegemist laohalduse, tootmise, toodete etiketeerimise või andmesisestuse ja -vahetusega.