Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted 2022. aasta novembris püsivhindades 12,2% vähem toodangut kui 2021. aasta samas kuus. Toodang vähenes kõigis kolmes sektoris – energeetikas 3,6%, töötlevas tööstuses 13,1% ning mäetööstuses 11,1%.

- Puidu töötlemine vähenes novembris enim.
- Foto: Toomas Kelt
Statistikaameti juhtivanalüütik Helle Bunderi sõnul vähenes novembris töötleva tööstuse tegevusalade lõikes laialdaselt tööstustoodangu maht. „Suurema osatähtsusega tegevusaladest vähenes enim puidu töötlemine (22,4%), mille osatähtsus töötlevas tööstuses moodustab viiendiku,“ kommenteeris Bunder. Suurema osatähtsusega tegevusaladest langes väiksemas mahus ka toiduainete (3,5%), metalltoodete (4,5%) ja elektroonikaseadmete (4,6%) tootmine. Kasvu näitasid ainult mõned väikese osatähtsusega tegevusalad nagu rõivatootmine (17,5%).
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Energiakriis viib paljud riigid majanduslangusse, mis omakorda toob endaga kaasa välisnõudluse nõrgenemise. Eesti töötlevale tööstusele tähendab see väiksemaid ekspordivõimalusi, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina oma majanduskommentaaris.
Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted oktoobrikuus püsivhindades 5,8% vähem toodangut kui 2021. aasta samas kuus. Toodang vähenes kõigis kolmes sektoris – energeetikas 4,4%, töötlevas tööstuses 6,1% ning mäetööstuses 0,4%.
Tänavune aasta tuleb tööstussektori jaoks raske ning esimesel poolaastal tootmismahud tõenäoliselt langevad, prognoosisid Läti pangaanalüütikud. Eriti suuri raskusi on mööbli- ja puidutööstustel, kirjutab Dienas Bizness.
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.