Elektrienergia toodang kasvas eelmisel aastal peamiselt põlevkivi toel
Statistikaameti andmetel tootsid elektrijaamad 2021. aastal 7359 gigavatt-tundi (GWh) elektrit ja 4717 GWh soojust. Elektritoodang kasvas võrreldes eelmise aastaga ligi 24% ja soojuse toodang 9%.
Järjest enam toodetakse elektri- ja soojusenergiat koostootmisprotsessis. Fotol Utilitase uus soojuse ja elektri koostootmisjaam.
Foto: Liis Treimann
Statistikaameti analüütiku Helle Truutsi sõnul suurenes põlevkivist toodetud elektri kogus aastaga üle 60%, moodustades ligi poole (49%) kogu toodetud elektrist. 2020. aastal moodustas põlevkivist toodetud elekter 40% kogu toodetud elektrist.
Tootmisettevõtte jaoks ei ole aur eesmärk omaette. Oluline on, et tootmine toimiks plaanipäraselt, kulud püsiksid kontrolli all ja tehniline lahendus ei seoks ettevõtet liigselt ühe kütuse või tarnesuunaga. Viimaste aastate energiakriisid ja hinnatõusud on näidanud, kui kiiresti võib seni sobiv lahendus muutuda liiga kalliks, jäigaks või lihtsalt liiga riskantseks.