Eestiski tegutsev Soome toidukontsern Valio sai kokkuleppele oma Venemaa äri müügiks, millega ettevõtte käive väheneb 87 miljoni euro võrra, teatas ettevõte.
Valio tehas läheb venelastest omanikele üle otsekohe. Foto: Reuters/Scanpix
Tegevuse ostab Velkom Group ja tehingu hinda pooled ei avalikusta. Müük toimub otsekohe ja kogu personal läheb uuele ettevõttele üle. Selle tehingu lõpuleviimisega on Valio tegevus Venemaal lõpetatud.
"Venemaa rünnak Ukraina vastu muutis meie tegevuse jätkamise Venemaal võimatuks nii eetilisest kui ka ärilisest seisukohast," ütles Valio tegevjuht Annikka Hurme pressiteate vahendusel. "Venemaalt lahkumine on selles olukorras osutunud keeruliseks pidevalt muutuva seadusandluse ja vastastikuste sanktsioonide tõttu. Oleme kogu kevade jooksul otsinud lahendusi ja sobivat ostjat. Tehinguga lõpetame selle protsessi ja meie tegevus Venemaal lõpeb," ütles Hurme.
Valio tegevdirektori Maido Solovjovi sõnul tuli müügihindu korrigeerida jaanuaris ning seda tehakse ka aprillikuus. "Toit meil otsa ei saa, kuid toiduained kallinevad küll," rõhutas ta Tööstusuudistele antud kommentaaris.
Valio Eesti juht Maido Solovjov ütles, et Eesti piimatoodete ekspordi suurendamiseks oleks veelgi enam vajalik panustada välissuhetele ja osaleda valdkonna messidel.
Tööstusuudised uuris Eesti toidutööstustelt, kuidas on kulgenud sõjapõgenike palkamine ja kuidas sõda toidutööstust mõjutab. “Kindlasti on toidutootjad sunnitud hindu tõstma ja mõned ilmselt lõpetavad ka tegevuse,” sõnab Leiburi personalijuht Jane Pannel.
Lähtuvalt Euroopa Liidu direktiivist tuleb Eestis aastaks 2026 oluliselt vähendada ühekordsete toidupakendite kasutust. Plasti järkjärguliseks vähendamiseks jäetakse Valio Eesti piimatööstuses tänavu lisamata plastikkaaned 4 miljonile jogurtitopsile, mille käigus jääb kokku kasutamata 9,6 tonni plastikut.
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.