Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Tööstusfirmadele läheb elekter odavamaks
Riigikogu võttis täna vastu seaduse, mille eesmärk on tõsta kõrge elektrikulude osakaaluga töötleva tööstuse või infoalase tegevuse sektori ettevõtjate konkurentsivõimet, võimaldades neil tarbida elektrit soodsama aktsiisimääraga.
Elektriliinid. Foto: Raul Mee
„Ligi 240 ettevõtet saavad seda soodustust kasutada, sealhulgas tagasiulatuvalt, aasta 2018 eest,“ ütles riigikogu rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin. „Siit tulevad nende ettevõtete võimalused palgatõusuks ja investeeringuteks.“
Soodsam aktsiisimäär on 0,5 eurot megavatt-tunni kohta, mis on ligi üheksa korda madalam kui tavaaktsiisimäär 4,47 eurot megavatt-tunni kohta. „Soodustuse saamiseks peab ettevõtja energiajuhtimissüsteem olema efektiivne ja säästlik ning tema elektrointensiivsus vähemalt 20 protsenti,“ selgitas Stalnuhhin.Elektrointensiivsus näitab elektrienergia osakaalu loodud lisandväärtusest. Soodusmääraga elektri tarbimise luba saab taotleda maksu- ja tolliameti kaudu ning luba kehtib tähtajatult eeldusel, et ettevõtja täidab aruandluskohutuse ja muud seaduses sätestatud nõuded.Stalnuhhini sõnul on Eesti tööstusettevõtjad ebasoodsamas konkurentsiolukorras võrreldes naaberriikides tegutsevate konkurentidega, sest suure elektrointensiivsusega tootmisele ei ole Eestis erisusi rakendatud. „See pärsib juba tegutsevate ettevõtete laienemist ning uusi otseinvesteeringuid Eestisse,“ ütles Stalnuhhin. „Erisuste rakendamine võimaldaks vähendada energiakulusid ning suurendada rahvusvahelist konkurentsivõimet. Leevendused energiamahukale tootmisele on Euroopa Liidus väga levinud, sellised leevendusmeetmed on kehtestatud näiteks Saksamaal, Taanis, Rootsis ja Soomes.“
Valitsus kiitis tänasel istungil heaks seadusemuudatused, millega vähendatakse elektrointensiivsete ettevõtete elektriaktsiisi tänaselt 4,47 eurolt 0,5 eurole megavatt-tunni eest.
Estonian Cell alustab peaaegu 20 miljoni euro suuruse kasvuinvesteeringu programmiga, mille tulemusena saavutab ettevõte 185 tuhande tonnise aastase tootmismahu ja muudab oma tootmisprotsesse efektiivsemaks.
22. veebruaril kiitis valitsus heaks tööandjate poolt esitatud ettepanekud seadusemuudatusteks, millega vähendatakse energiaintensiivsete tööstusettevõtete elektriaktsiisi määra 90% ehk praeguselt 4,47 eurolt 0,5 eurole megavatt-tunni eest.
Tänapäeva kiirelt arenevas ärimaailmas mängib tehnoloogia tööprotsesside efektiivsuse tõstmises olulist rolli. Üks selline uuenduslik lahendus, millest lõikavad suurt kasu mitmed ettevõtted, on Directo uus laohaldussüsteemi liides WMS Direct, mis on loodud spetsiaalselt Directo kasutajatele, kes tegelevad laomajanduse, kaupade liigutamise ja tootmisega.