Autor: Tööstusuudised.ee • 10. aprill 2018

Elektroonikatööstus: Eesti lõikab kasu sagedasemate tootepartiide trendist

Otto Richard Pukk
Foto: Incap Electronics
Hiinast väljakolimise kõrval lõikab Eesti kasu teisest olulisest trendist, milleks on väiksemad, aga sagedasemad tootepartiid, ütleb Eesti Elektroonikatööstuse Liidu juhatuse liige ja elektroonikatehase Incap juht Otto Richard Pukk.

Eesti elektroonikatööstus on aastaid olnud üks olulisemaid majanduskasvu panustavaid töötleva tööstuse harusid, mis annab suure osa kogu Eesti tööstussektori ekspordist. Üha hoogsam trend kolida tootmine Hiinast tarbijale lähemale Euroopasse või USA-sse on kasvatanud lühikese aja jooksul ka Eestis toodetud, aga Skandinaavias kasutatava elektroonika osakaalu, selgitab elektroonikatootja Incap pressiteate vahendusel.

Eesti elektroonikatootmine paistab silma kiire arengu ja tootearenduse poolest, mida on märgatud ka Skandinaavias. Seega pole imeks, et suur osa Norra kodude kaugloetavatest elektri-, soojuse-, või veearvestite “ajudest” on toodetud Eestis. Niisamuti on valminud siin ka märkimisväärne osa näiteks Rootsis ja Soomes kasutatavatest liikumis-, hääle ja teistest turvaanduritest.

Eesti Elektroonikatööstuse Liidu juhatuse liige ja Kuressaares tegutseva elektroonikatehase  Incap juht Otto Richard Pukk selgitab, et Hiinast väljakolimise kõrval lõikab Eesti kasu teisest olulisest trendist, milleks on väiksemad, aga sagedasemad tootepartiid. “See nõuab elektroonikatootjatelt suurt paindlikkust, aga selle saavutamiseks on tööstused juba mõnda aega pingutanud ja Eesti tase on globaalses konkurentsis väga hea. Näiteks Saaremaal tegutsev Incap on selliselt üles ehitatud, et tootmisliini seadmeid saab vastavalt tellimustele kiirelt ja lihtsalt muuta, mistõttu on võimalik toota nii alustavale start-up ettevõttele kui ka kogenud suuremahulisele elektroonikatootjale,” rääkis Pukk paindliku tootmise olulisusest.

Kuna suurema osa Eesti elektroonikatööstuse müügitulust annab just eksport, siis pole imestada, et näiteks Skandinaavia LED-tänavavalgusteid, elektrilisi segisteid, programmeeritavaid lüliteid, keevitusseadmete analüsaatoreid, ehitussektori vibratsiooniandureid või teisi kaasaegse majanduse ja elustiili jaoks hädavajalikke elektroonikaseadmeid, mis igapäevaselt Skandinaavias kasutusel, toodetakse just Eestis.

“Täna võib kindlalt väita, et elektroonikatööstus on Eesti kõige automatiseeritum ja kaasaegsem tööstussektor,” selgitas Pukk. “Hoolimata eestlaste hulgas enamasti levinud lihtsa ja odava allhanke mainest, suudab elektroonikatööstus tänu efektiivsele tootmisele tuua Eestisse kasumliku osa maailmamajandusest.” Tema sõnul on Eesti elektroonikatööstuse rolliks, masstootmise kõrval, järjest enam toetada kohalikku kasvavat start-up-ettevõtete ja e-riigi edulugu, et aidata uuenduslikud ideed ja prototüübid päriselt valmis meisterdada.

Incap on Saaremaal tegutsev rahvusvaheline elektroonikaseadmete tootja, mis pakub Eestis  toodetud elektroonikaseadmete lahendusi.

Toostusuudised.ee toetajad:
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077