Tagasihoidliku majanduskasvu tingimustes suurendab jõudsalt kasvav keskmine palk majanduse tasakaalustamatust. Tööjõukulude osakaal sisemajanduse koguproduktist on kiiresti kasvanud ning äritegevuseks kuluva raha osakaal langenud kriisiaegade tasemele, tõdes DNB Panga vanemanalüütik Priit Roosimägi eile Tööstuse Äriplaan 2017 konverentsil.
- DNB Panga vanemanalüütik Priit Roosimägi konverentsil Tööstuse Äriplaan 2017. Foto: Raul Mee
Tööjõukulude kasvu osas oleme püsinud Euroopa Liidu tipus, samas majanduskasv langes eelmisel aastal selgelt alla keskmise ning sarnane olukord iseloomustab ka lõppevat aastat. Ettevõtetele tähendab see analüütiku sõnul löögi alla sattuvat kasumit. “Majanduse mootoriks olevate tööstusettevõtete, aga ka teiste sektorite jaoks tähendab see tõsist küsimust, kuidas säilitada motivatsiooni siin turul tegutsemiseks,” kõneles Roosimägi.
Lahendus peitub oskuses investeerida innovaatilisse tootmisse. Roosimägi sõnul on viimane aeg tõsiselt mõelda, kuidas toota ja turustada suurema lisandväärtusega kaupa. “Investeeringuid on Euroopaga võrreldes Eestis tehtud küllalt palju, kuid see ei anna enam loodetud efekti. Tootmisvõimsuse rakendatuse tase küündib meil 75%-ni, Euroopa Liidus keskmiselt üle 80%,” näitlikustas DNB vanemanalüütik Priit Roosimägi.
DNB on Põhjamaade finantsgrupp, mis tegutseb Eestis juba üle kümne aasta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Saavad, vähemasti uue Opel Frontera näitel, mille korral on hübriidajamiga sõiduki (GS-varustuses) ja soodsaima täiselektrilise versiooni hinnaerinevuseks vaid 900 eurot. Kui te ei usu, siis minge ja uurige lähimas Opeli esinduses ise järele. Lisaks leiate sealt teisegi Opeli linnamaasturite alase uudise, milleks on auhinnatud Grandlandi teine põlvkond.