Põhjamaade suurima mahutitootja Estanc AS valmistatud kortermaja mõõtu toiteveemahuti alustas teekonda Eestist Kesk-Soomesse Äänekoskisse, kus sellest saab metsatööstushiiu Metsä Fibre uue tselluloositehase katlasüsteemi üks tähtsamaid osi.
- FOTOD: Kortermaja suuruse hiidmahuti teekond Jürist Paldiskisse Foto: Estanc AS
Estanci toodetud mahuti maht on 680 kuupmeetrit, kaal 136 tonni, diameeter 5,5 meetrit, kõrgus jalgadega 7 meetrit ja pikkus 32 meetrit. Metsä Groupi kuuluva Metsä Fibre uue tehase maksumuseks kujuneb 1,2 miljardit eurot, mis on Soome metsatööstusajaloo suurim investeering.
Estanci tegevjuhi Mihkel Tammo sõnul valmis hiidmahuti nelja kuuga. Lisaks tootmisele, pakkus ka mahuti transport korraliku väljakutse, sest ehkki Estanci Jüri tootmishoonest Paldiski lõunasadamasse on maad pisut üle 50 kilomeetri, kulus koos laadimistega transpordiks ligi ööpäev.
“Nii suure objekti transport nõuab tavapärasest oluliselt suuremaid ettevalmistusi nii laadimisel kui manööverdamisel,” ütles Tammo. “Viimasel hetkel muutis maanteeamet ka planeeritud marsruuti, mis nõudis meie poolt väga kiiret reageerimist ja pikendas veole kuluvat aega. Liikluse minimaalseks häirimiseks saime liikuda ainult öösel ja marsruudi planeerimisel pidime väga hoolikalt arvestama sildade kandevõimet, aga ka seda, et elektriraudtee ületuseks Kloogal oli meil tunnine aken, mille jooksul vool liinidest välja lülitatud.”
Paldiski sadamast Hankosse jõuab mahuti esmaspäeva hommikul. Enam kui 420 km pikkune reis Lõuna-Soomest Äänikoskisse kestab sealt veel viis päeva.
Toiteveemahuti eesmärk on eemaldada (deaereerida) veest välja korrosiooni põhjustav hapnik ja süsinikdioksiid, et katel peaks kauem vastu. Kui hapnik ja süsinikdioksiid jääksid protsessi sisse, tekitaks see korrosiooni ja kulutaks kogu tootmisjaama kordades kiiremini läbi.
Metsä Fibre uues tehases hakkab tööle 1500 inimest, kuid koos seotud ettevõtetega luuakse üle 2500 uue töökoha. Tootma hakatakse seal kõrgekvaliteedilist tselluloosi ja teisi biotooteid nagu männiõli, tärpentiin, biokomposiit, biogaas ja väävelhape.
Oma toodangust 95 protsenti välisriikidesse eksportiv Estanc AS annab tööd 150 inimesele. Põhitoodanguks on surve-, tehnoloogiliste ja kütusemahutite valmistamine nii projektikeskse kui ka sarjatoodanguna.
1992. aastal asutatud Estanc ASi tootmine asub Eestis ning tütarfirmad Soomes ja Rootsis. 2013. aastal avati Rae vallas Jüris tootmiskompleks, mis võimaldas hakata valmistama keerulisi ja raskeid survemahuteid ning soojusvaheteid, mida ei olnud Eestis seni keegi tootnud. Pärast viimase juurdeehituse valmimist 2015. aasta alguses on Estanc ASil kokku üle 12 000 ruutmeetri tootmispinda.
Seotud lood
Põhjamaade suurimaks mahutitootjaks kasvanud perefirma Estanc AS viib läbi põlvkondade vahetuse. Ettevõtte tegevjuhiks asub asutaja ja omaniku Raigo Tammo poeg Mihkel Tammo.
Juulis tarnis AS Estanc Norrasse tosin mahutit maailmakuulsate suusamäärete valmistaja Christian Berner tehasesse.
Eile juhtide vahetumisest teatanud mahutitootja Estanc AS plaanib pearõhu suunata efektiivsusele ja uute toodete kinnistamisele ning plaanis on ka tootmist automatiseerida.
Eile kohtus Kutsekojas OSKA masina- ja metallitööstuse valdkondlik eksperdikogu, kelle hinnangul vajab valdkond praktilisema ettevalmistusega inimesi, sest hetkel ei vasta kutseõppe lõpetajate oskused tööandjate ootustele.
Tänapäeva kiirelt arenevas ärimaailmas mängib tehnoloogia tööprotsesside efektiivsuse tõstmises olulist rolli. Üks selline uuenduslik lahendus, millest lõikavad suurt kasu mitmed ettevõtted, on Directo uus laohaldussüsteemi liides WMS Direct, mis on loodud spetsiaalselt Directo kasutajatele, kes tegelevad laomajanduse, kaupade liigutamise ja tootmisega.
Enimloetud
3
Kuidas tööstusettevõtet coachivalt juhtida?
Viimased uudised
Rekord Tallinnas: planeering venis 19 aastat
Hetkel kuum
Kuidas tööstusettevõtet coachivalt juhtida?
Meile lisandub 1,2 miljonit täiendavat kulu igal aastal
Tagasi Tööstusuudised esilehele