Sillamäel asuv kõrgtehnoloogiaettevõte Molycorp Silmet osaleb Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) metallisulamite arendamise projektis koos nimekate teadusasutuste ja tuntud ettevõtetega.
Molycorp Silmeti juhatuse esimehe David O’Brocki sõnul paluti neid projektis osalema seetõttu, et ettevõttel on pikaajalised kogemused haruldaste metallide ja haruldaste muldmetallide sulamite alal.
„Molycorp Silmetil on olemas nii vastavad teadmised kui ka kaasaegne tehnoloogia, mis võimaldab teha ülitäpseid analüüse,“ märkis O’Brock pressiteates.
Euroopa Kosmoseagentuuri viis aastat kestva projekti eesmärk on uudse lasersulatustehnoloogia abil avastada täiustatud omadustega sulameid, mida saaks tööstuses kasutada. Teadusprojekti tulemusena tehtavad avastused peavad võimaldama luua kütust säästvaid sulameid satelliitidele ja kosmose uurimisseadmetele, lennukitele ja helikopteritele ning gaasiturbiinidele, tuumareaktoritele ja autodele.
Umbes 90% metallisulamite kõigist võimalikest kombinatsioonidest (ehk ühtekokku umbes 32 000) on seni veel avastamata ehk neid ei ole kunagi uuritud ega testitud. Peapõhjuseks see, et seni on testimine toimunud peamiselt katse-eksituse meetodil, mis muudab uurimise väga aeganõudvaks, töömahukaks ja kalliks. Projektis kasutatav uudne lasersulatustehnoloogia võimaldab aga sulamiproovi toota üle 1000 korra kiiremini kui tavapärastel meetoditel.
4.-6. juunini koguneb juhtivatest oma ala ekspertidest koosnev projekti meeskond Tallinna Tehnikaülikoolis vahekokkuvõtete tegemiseks.
Projektis osalevad veel mainekad Euroopa Ülikoolid (Birmingham, Sheffield, Cambridge, UULM jt), Euroopa Kosmose-uuringute ja -tehnoloogia Keskus ESTEC ning tuntud ettevõtted Avio, Rolls-Royce ja Bruker.
Antud projekt on esimene omataoline kogu maailmas, mis võimaldab metallurgiavaldkonda tõhusalt edasi arendada.
Molycorp Silmet AS on Euroopa üks suurimaid haruldaste metallide ja muldmetallide tootjaid. Ettevõtte tooteid kasutatakse nii kosmosetehnoloogias, autotööstuses, lennunduses, elektroonikas ja meditsiinis kui ka teistes kõrgtehnoloogia rakendustes.
Autor: aripaev. ee
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Molycorpi korporatsioon, kellele kuulub ka Sillamäel asuv Molycorp Silmet, avaldas eelmise aasta majandustulemused, millest selgus, et müügimaht jäi samale tasemele kui tunamullu.
Moodsad laolahendused sisaldavad lisaks digitaalsele tarkvarale ning robottõstukitele pool- ja täisautomaatseid riiulisüsteeme, tornladusid ning komplektseid turvalahendusi, mis lahendavad kogu ettevõtte siselogistika. Willenbrock Baltic OÜ projektijuht Jaan Viita rõhutab, et oluline on vaadata siselogistikat tervikuna, sest vaid nii saab välja töötada maksimaalset kasu toova terviklahenduse.