Praegune olukord Baltikumi elektriturul on ootuspärane ning turgu ei moonutata, leidis Läti elektrisüsteemihalduri Augstsprieguma tikls AS juht Varis Boks.
Varis Boksi hinnangul on loogiline, et pilt Eesti ja Läti avatud elektriturul on erinev, sest sealne turg on avatud olnud vaid napilt kuu aega ning müüjatel on veel vähe kogemust. Samuti sõltuvad võimsused tema sõnul sellest, kuidas pannakse kokku pakkumiste portfell.
„Kui võrrelda tehnilist olukorda Eestis ja Lätis, siis see ongi erinev, sest Lätis on defitsiit ning siinsed müüjad ainult ostavad, samal ajal kui Eesti elektrimüüjad ainult müüvad,“ märkis Boks ning lisas, et võimsus on erinev ka seetõttu, et Läti müüjad ostavad Estlinki kaudu Soomest elektrit.
Seda, kas osa Läti elektrimüüjaid müüb vähem võimsusi, kui nad toodavad, ei osanud Boks kommenteerida, märkides, et kõiki Nord Pool Spoti tehtud pakkumisi ei ole näha. Sel teemal saaks ainult spekuleerida, sest on tagasilükatud pakkumisi, mida ei avalikustata.
Üleüldiselt pidas Boks Baltikumi turu olukorda normaalseks, märkides, et eilne suur hinnatõus oli eriolukord. „Homseks (tänaseks - toim) on keskmine hind Baltikumis 65 eurot MWh ja see on normaalne, sest see piirkond on praegu defitsiidis, eriti Leedu, kus vahel on defitsiit 80-90 protsenti,“ ütles Boks.
Eile küündis elektrihind Baltikumis 103,85 € MWh, samal ajal kui Soomes maksis elekter 50,13 € MWh. Hinnatõusu põhjuseks peetakse Läti ja Leedu energiaettevõtete konkurentsi moonutavat käitumist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui veel 20 aastat olid koht- ehk LAN-võrku liidetud põhiliselt arvutid, siis täna on ühises võrgus kõik seadmed alates küttelahendusest, valgustusest ja külmkapist kuni tööstusseadmeteni. Tehnoloogia areneb hoogsalt ja järk-järgult liigutakse vaskkaablil põhinevatelt ühendustelt üle fiiberoptilistele ja üle õhu lahendustele. LAN-võrgu olevikust ja tulevikust räägib YEInternationali tootejuht Henri Voogla.