Elektrituruseaduse eelnõu tekitab vastasseise

Neljapäeval valituselt heakskiidu saanud Elektrituruseaduse eelnõu pole kooskõlas Eesti Taastuvenergia Koja ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi vahelise kokkuleppega taastuvenergia toetuste muutmiseks, leiab Eesti Taastuvenergia Koja juhataja Rene Tammist.

Valitsuses heakskiidu leidnud kujul vähendatakse eelnõuga olemasolevatele tuuleenergia tootjatele makstavaid toetusi ja rikutakse sellega sõlmitud kokkulepet. 

Tänavu suvel leppisid  ministeerium ja Koda kokku taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrienergia toetamise uutes põhimõtetes, millest majandus- ja kommunikatsiooniministeerium lubas lähtuda elektrituruseaduse eelnõu väljatöötamisel. Lubadusest pole aga kinni peetud.

„Olukord, kus tuulenergia tootjate suhtes säilitatakse seaduses 600 GWh piirang ning samaaegselt vähendatakse ka makstavate toetuste suurust, ei ole aktsepteeritav," rõhutas rene Tammist. "Kokkuleppe kohaselt kompenseeris 600 GWh piirangu kaotamine toetuse vähendamist.  Tegu on reaalse kärpega olemasolevatele tootjatele ning sellega kindlasti nõustuda ei saa."

Kokkuleppest on mööda mindud ka mitmete teiste punktide osas. Biomassi keskmise kilovatt-tunni hinna arvutuspõhimõtetes, Konkurentsiametiga kooskõlastatavate toetusmäärade arvutuspõhimõtetes ja hakkepuidul töötavate tööstuslike koostootmisjaamade toetamises lepiti kokku teisiti.

"Jääb selgusetuks kuidas saab uuele toetusskeemile alustada riigiabi loa taotlemist enne kui riigikogu on seaduseelnõu kokkuleppega vastavusse viidud," nentis Tammist.  "Lisaks piirab Valitsuse eelnõu kodumaisel ressursil põhinevate elektrijaamade rajamist kokkuleppest erinevatel tingimustel."

Tema sõnul ei saa respekteerida kokkuleppe selektiivset rakendamist ning riigi ja taastuvenergia tootjate vahelisest tasakaalustatud kokkuleppest möödavaatamist. Tammist lisas, et valitsusliidu programm näeb ette, et „koalitsioonipartnerid räägivad läbi tootjatega taastuvenergia toetuste määra vähendamiseks olemasolevate projektide osas, pidades silmas õiguskindluse põhimõtet“. Eelnõu pole aga läbirääkimistel kokkulepituga kooskõlas.

„Õiguskindluse põhimõtte eiramisel on Eesti riigi mainele negatiivsed tagajärjed, halveneb riigi investeerimiskliima ja pidurduvad investeeringud uutesse energiatootmisvõimsustesse,“ lisas Tammist.

Osale arutelus

  • Ain Alvela

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara