Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu juhi Enno Rebase ütlusel on valed poliitikute väited, et järgmisel aastal maksud ei tõuse. Ehitusmaterjalitööstust ootavad ees olulised maksutõusud, kinnitab Rebane.
Rebase väitel tõuseb näiteks kaevandamisõiguse tasu kõrgemamargilise paekillustiku jaoks 25%. „See toimub olukorras, kus paekillustiku müük moodustab vähem kui 40% mõne aasta tagusest müügist,“ osutab Rebane.
Teise näitena toob Rebane, et diiselkütuse erisoodustuse kaotamine toob järgmisel aastal kaevandatavate materjalide jaoks kaasa sisulise maksutõusu ligi 40%. „Formaalselt kaob kütuse erimärgistuse mõju, kuid sisuliselt on tootja jaoks tegu maksutõusuga,“ selgitab Rebane.
Tema väitel kasutatakse Soomes erimärgistatud kütust tänaseni ka ehitusmaterjalitööstuses. Eestis kaotati see võimalus aga 2004. aastal liitumisel Euroopa Liiduga.
Rebase ütlusel tuleks loobuda järgmise aasta maksumuudatustest Eestis. „See sobiks kokku ka mittemaksutõstmise jutuga ja ei halvendaks meie ekspordivõimalusi Soome suunal. Eksport olevat ju poliitiliselt meie prioriteet,“ leiab Rebane.
Rebase väitel on ehitusmaterjalitööstus liikunud siseriiklikult 3,5 aastat pidevalt allakäigu kursil ning osad tootegrupid on endiselt alles põhjas (seinamaterjalid, täitematerjalid, betoonisegud, sillutiskivid) ja seetõttu löövad maksutõusud neid ettevõtteid eriti valusalt.
Seotud lood
Täna avaldatud statistikaameti tööstustoodangu mahuindeksi järgi olid Eesti ehitusmaterjalide tööstuse tootmismahud septembris aasta suurimas languses. Võrreldes eelmise aasta septembriga vähenesid mahud 4,1%.
Kui veel 20 aastat olid koht- ehk LAN-võrku liidetud põhiliselt arvutid, siis täna on ühises võrgus kõik seadmed alates küttelahendusest, valgustusest ja külmkapist kuni tööstusseadmeteni. Tehnoloogia areneb hoogsalt ja järk-järgult liigutakse vaskkaablil põhinevatelt ühendustelt üle fiiberoptilistele ja üle õhu lahendustele. LAN-võrgu olevikust ja tulevikust räägib YEInternationali tootejuht Henri Voogla.