Jaanus Purga: kaebame kaevandamisloa otsuse kohtusse

Viru Keemia Grupp (VKG) kaebab kohtusse keskkonnaministeeriumi otsuse anda Uus-Kiviõli uuringuväljal kaevandamisluba ainult Eesti Energia Kaevandustele.

VKG pressiesindaja Liina Reinsaar ütles, et keskkonnaministeeriumi otsusega on riik põhjendamatult soosinud ühe eraettevõte huve teise ees. Otsuse tegemisel ei ole arvestatud isegi riigi võimalike tuludega, mis ühe või teise otsuse tagajärjel tulla võiksid. Reinsaare kinnitusel on VKG-l juriidiliselt eelisõigul Uus-Kiviõli väljale ning VKG eesmärgiks on saada oma tootmistegevusele kindel ressurss ka tulevikus. „Samuti tahaksime teha juriidiliselt ja sisuliselt selgeks pildi sellest, kuidas resursi jagamine toimub ja miks,“ selgitas Reinsaar VKG motiive.

Tema väitel oli enne Uus-Kiviõli kaeveloa Eesti Energiale väljastamist mõlemal ettevõttel avatud kaeveväljadel põlevkivi ressurssi sama pikaks ajaperioodiks. Oma investeeringute tegemiseks ja tootmistegevuse korraldamiseks on mõlemal ettevõttel vaja kindlat ressursi pikemaks perspektiiviks. Hetkel ei andnud riik meile selles osas kindlust ning ei nõustunud VKG pakutud kompromissiga, selgitas Reinsaar.

VKG arendusdirektor Jaanus Purga on ajalehele Põhjarannik öelnud, et kaevandamisloa andmine Eesti Energia Kaevandustele on õigustühine ja ebaõiglane, sest Eesti Energial on juba avatud kaevandustes ja karjäärides põlevkivi mahus, mis katab praeguse tarbimise juures nende ettevõtete vajadused vähemalt 20 aastaks. VKG püüdis loa väljastamist kohtuasja algatamisega takistada, kuid kohus ei olnud otsust veel teinud. Purga väitel ei ole Eesti Energia Kaevandustel lisapõlevkivi vaja sugugi kiiremini kui VKG-l. „Meil mõlemal tekib ükskord vajadus ja seda üsna ühel ajal,“ kinnitas Purga.

VKG on teinud kompromissettepanekuid, millega mõlemad ettevõtted saaksid endale osa Uus-Kiviõli kaevevarudest. Need ettepanekud on aga tagasilükatud.
Reinsaare sõnul tähendab VKG jaoks Uus-Kiviõli kaevandamisloast ilmajäämine 17 aasta pärast ressursi puudumist. „Kaasaegne tootmisettevõte ei saa areneda ja investeerida ilma, et sellele oleks tagatud piisav ressurss tulevikuks,“ lausus Reinsaar.

Eesti Energia Kaevandustele tähendab aga kohtuvaidluse alustamine ettevõtte arendusjuhi Kalmer Sokmani sõnul uue kaevanduse rajamise töödega alustamise venimist. Esialgsete plaanide kohaselt oli ettevõttel plaanis alustada 2013. aastal kallakkäigu rajamist ning 2014. aastal anda esimene toodang.

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara