Filter rajab Soome maailmas ainulaadse elektrijaama

Eesti ettevõte AS Filter ehitab Toholammin Energia Oyle ainulaadse soojuse ja elektri koostootmisjaama.

Filter ja Toholammin Energia Oy sõlmisid lepingu maailma esimese keevkiht-katlaga ORC-tehnoloogial (Organic Rankine'i Cycle) põhineva soojuse ja elektri koostootmisjaama ehitamiseks. Tulevane jaam hakkab tootma 7 MW soojust, mis suunatakse kohalikku kaugküttevõrku ja aurutarbijatele, ning 1,2 MW elektrit riigi elektrivõrgu tarbeks. Filter teostab ehituse “võtmed kätte“ põhimõttel, kusjuures katel toodetakse Filter tütarfirmas Nivalas.

Seda tüüpi jaam töötab kõrge kasuteguriga, ei tekita ülemääraselt heitmeid ja ekspluatatsioonikulud on väikesed.
Spetsiaalselt Toholammile projekteeritud jaama katlas on traditsiooniline soojuskandja vesi  asendatud termaalõliga, mille temperatuur on üle 300 oC. Kuumas õlis sisalduv soojusenergia muundatakse elektriks energiaplokis, mille valmistab oma ala juhtiv tootja Turboden srl. Keevkiht-katlas on võimalik keskkonnasäästlikult põletada laias valikus kohalikke kütuseid.

Erinevalt tavaliselt kasutatavatest restkolletest tagab keevkihi tehnoloogial põhinev kütuse põletamine hõljuvas (mullivas) liivakihis selle, et tänu madalamale põlemistemperatuurile on suitsugaaside heitmetase madal, seadmete kasutegur kõrge ja töötada saab tavapärasest laiemas võimsuste vahemikus.

Keevkiht-tehnoloogia üha laialdasema leviku põhjuseks on võimalus vähendada kahjulikke atmosfääriheitmeid ning samas koldes saab kasutada erinevaid kohalikke ja madala kvaliteediga kütuseid, näiteks puiduhaket, pelletit (puidu või saepurugraanuleid), puukoort ja puidutööstuse jääke, aga ka turvast, muda ja biomassi – roogu, heina, päevalillejääke ja mitmeid muid kütuseid.
AS Filter tegutseb alates 1992. aastast. Tänaseks on ettevõte kasvanud kontserniks, millel on tütarettevõtted Soomes, Lätis, Leedus, Venemaal, Valgevenes ja Bulgaarias. Kontsernis töötab kokku 320 inimest, neist 55 Eestis.

Osale arutelus

  • Ain Alvela

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara