Valgevenes kehtivad väljaveopiirangud

Valgevene rubla devalveerimisest maikuu lõpus on probleemid riigi majanduses süvenenud – valitsus kehtestas väljaveopiirangud reale Valgevenes toodetud kaupadele.

Tänane Äripäev kirjutab, et neljandaks ametiajaks tagasivalimise kindlustamiseks suurendas president Aleksander Lukaðenko riigi kulutusi 38%, tõstes riigitöötajate palku kuni poole võrra. See on üks põhjusi, mis riigi majanduse destabiliseeris. 23. mail devalveeris Valgevene keskpank rubla USA dollari suhtes 36%.

Järgnes ostupaanika, mis viis hinnad järsult üles ning sundis valitsust osadele kaupadele – näiteks peamistele toiduainetele – hinnapiirid kehtestama. Nädalavahetusel kehtestas riik ka ekspordipiirangud, et inimesed odavate Valgevene kaupadega Poolas äritsemas ei käiks, põhjustades siseturul defitsiiti.
Nii kehtivad nädalavahetusest piirangud näiteks rea toidukaupade ja sigarettide väljaveole, ent niisamuti ei või riigist välja vedada külmkappe, köögipliite, pesuvahendeid, tsementi. Limiteeritud on bensiinikogus, mis piiri ületades auto paagis võib olla. Ning autoga võib piiri ületada vaid korra viie päeva jooksul.

Kui praegu peab Valgevene läbirääkimisi Rahvusvaheliselt Valutafondilt abi saamiseks, siis varem on abi otsitud Venemaalt. Juuni alguses nõustuski Moskva Euraasia abifondist laenama Minskile kümneks aastaks 3 miljardit dollarit, mis makstakse välja kolme aasta jooksul.

Laenu tingimustes on Valgevene riigile kuuluvate varade erastamine vähemalt 7,5 miljardi dollari suuruses summas. Atraktiivsete varade hulgas on väetisetootja Belaruskali, riigi suuruselt neljas laenuandja Belininvestbank, maagaasi torujuhtmed, nafta rafineerimistehased. Kõige tõenäolisemad erastajad on Venemaa ettevõtted.

Osale arutelus

  • Sirje Rank

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara