Autor: Kadrin Karner • 24. märts 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kiviõli Keemiatööstus: me ei ole kaevamist jätkanud

Maaomanike väited, et Põhja-Kiviõli II karjääris on vaatamata kohtu määrusele töid jätkatud, ei vasta tõele. Tegemist on kas maaomanike või siis neid esindava advokaadibüroo teadliku katsega eksitada kohut ja avalikkust, teatas Kiviõli Keemiatööstuse (KKT) OÜ kommunikatsiooni ja haldusjuht Raivo Lott.

"Kiviõli Keemiatööstus ei ole rikkunud kohtumäärust, millega keelati alates 22.03 2011 kaevandamine Põhja-Kiviõli II karjääris. Nimelt kajastab fotodel kujutatu KKT tegevust Põhja-Kiviõli I mäeeraldisel, mitte Põhja-Kiviõli II mäeeraldisel," ütles Lott pressiteates ning lisas, et KKT-l ei ole keelatud kaevandamine Põhja-Kiviõli I mäeeraldisel.

KKT ei ole teostanud alates 22.03.2011.a pärast kohtumääruse kättesaamist mistahes kaevandamistöid Põhja-Kiviõli II mäeeraldisel. Pärast seda, kui KKT sai kohtumääruse kätte, eemaldati viivitamatult kogu mäetehnika ja transpordivahendid Põhja-Kiviõli II mäeeraldiselt," rääkis Lott.

Kiviõli Keemiatööstus teavitas maaomanike poolt esitatud valeandmetest ka kohut.

Täna saatis maaomanikke esindav advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene advokaat Jaana Nõgisto meediale pressiteate, milles kirjutas, et Kiviõli Keemiatööstus jätkas kolmapäeval ja neljapäeval (23. ja 24. märtsil 2011) Põhja-Kiviõli II põlevkivikarjääris kaevandamist, kuigi Tallinna halduskohus keelas alates teisipäevast kuni kaevandamisloa üle käivate kohtuvaidluste lõpuni kõik tööd.

Järgneb maaomanike esindaja teade:

Kaevanduse alale jäävate maade omanikke esindav advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene edastas neljapäeval Tallinna Halduskohtule kaevandamise jätkumist tõestavad fotod ja muud materjalid. Maaomanikud paluvad kohtul võtta tarvitusele meetmed, et Kiviõli Keemiatööstus hakkaks kohtu määrust järgima. Ettevõtte tegevuse seaduslikkuse kontrollimisel peab olema oma roll ka  keskkonnaministeeriumil.

“Tänahommikuse seisuga jätkavad veokid ja mäetehnika karjääris tööd, mis näitab, et Kiviõli Keematööstus eirab kohtu poolt ettekirjutatut. Me oleme korduvalt juhtinud tähelepanu, kuidas KKT oma teel seadust takistuseks ei pea – tänane olukord on üks järjekordne näide,” ütles advokaat Jaana Nõgisto.

Maapõueseaduse kohaselt kuulub kaevandamise alla nii kaevandamine ise kui maavara looduslikust seisundist eemaldamise ettevalmistamiseks tehtav töö.

Märtsi alguses esitasid 17 eraisikut ja 2 juriidilist isikut Tallinna Halduskohtule kaebused, milles palusid, et kohus tühistaks keskkonnaministeeriumi poolt Kiviõli Keemiatööstusele väljastatud kaevandamisloa ja peataks kuni lõpliku kohtuotsuseni loa kehtivuse. 22. märtsil tehtud määrusega rahuldaski kohus kaebajate esialgse õiguskaitse taotluse ja keelas Kiviõli Keemiatööstusel kaevandamise Põhja-Kiviõli II karjääris kuni kohtulahendi jõustumiseni.

Maaomanikud on seisukohal, et kaevandustegevus neile kuuluvate maade vahetuses läheduses halvendab maa-alade seisukorda ja teeb seal elamise võimatuks. Maaomanikud kardavad, et KKT suhtub uues kaevanduses tekkivasse keskkonnakahjusse sama hoolimatult nagu on juhtunud KKT seniste kaevanduste puhul. Samuti paluvad maaomanikud kohtul hinnata, kas keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seadusesse möödunud sügisel Riigikogu poolt sisse viidud muudatused vastavad põhiseadusele. KKT omanikfirma nime järgi „uue Tamme Auto seadusena“ tuntuks saanud muudatused kehtestati kaebajate arvates selleks, et KKT-le saaks kaevandamisloa väljastada kiiresti ja keskkonnamõju täiendavalt hindamata.

Keskkonnaministeerium andis Kiviõli Keemiatööstuse OÜ-le põlevkivi kaevandamisloa 27. jaanuaril. Vastavalt loale on ettevõttele antud õigus Ida-Virumaal asuvas Sonda vallas 25 aasta jooksul kaevandada põlevkivi 739 hektaril, kus põlevkivivaru on umbes 22 miljonit tonni.

 

Jaga lugu
Toostusuudised.ee toetajad:
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077