Eesti võib korraldada Eesti Energia investeeringute katmiseks võlakirjaemissiooni poole kuni miljardi euro (8-16 miljardit krooni) suuruses mahus, ütles peaminister Andrus Ansip.
"Me ilmselt kavandame kunagi küll võlakirjaemissiooni, aga see on pigem Eesti Energia investeeringute katmiseks, mitte taolisteks pisikesteks summadeks, nagu pensioni defitsiit seda laias laastus on," rääkis ta täna valitsuse pressikonverentsil, kommenteerides pensionikassa defitsiidi teemat.
"Kui need võlakirjaemissioonid tehakse, siis need on suurusjärgus 500 miljonit eurot, miljard eurot. Need mastaabid on hoopis muud. Siduda need pensionimaksetega – ma ei näe mingit põhjust. Kõik pensionärid võivad olla rahul, nende pensionid makstakse välja vastavalt seadusele," kinnitas Ansip.
Peaministri sõnul pole riik plaaninud emiteerida pensionikassa defitsiidi katteks võlakirju. "Ei pea seda ka mõistlikuks. Miks me peaks mingi ühe kuluartikli tarvis emiteerima võlakirju, et saada sealt tulu. Lõpuks on see riigieelarve kulu ja kui tuludest ei jätku, kajastub ka defitsiidina," märkis Ansip.
"Mis allikatest me seda konkreetset kulu katame, see on igal aastal eelarve koostamisel eraldi otsustada. Ma ei pea küll mingisugust sihtotstarbelist pensionikassa defitsiididi korvamise võlakirjaemissiooni korraldamist vajalikuks ja ka mõistlikuks," lisas ta.
Ansipi sõnul on võlakirjaemissioonid tavaliselt – kui neid millegagi seotakse – pigem investeeringud. "Eesti riigil on endiselt olemas valitsussektori reservid, nendes on tervikuna suurusjärgus 25 mld kr, valitsussektori võlakoormus on 15,5 miljardit krooni. Meie laenuvõtmisvõime on päris hea," selgitas ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Endine riigikassa juht ja praegune SEB Varahalduse juhatuse liige Ülle Mathiesen ütles Äripäevale, et Eesti saab kindlasti laenu, kui finantsturgudel säilib usaldusväärsus riikide kui laenajate vastu. Samas tuleb eelnevalt veenduda, et laenu kasutamisest saadavat tulu ületaks laenu teenindamise kulusid.
Tööstusettevõtte tööprotsesside edukus algab töökindlatest ja vastupidavatest seadmetest. Lahendused, mis taluvad äärmuslikke töötingimusi ning toetavad kiiret ja täpset andmetöötlust, muudavad igapäevaprotsessid sujuvamaks ja efektiivsemaks. Tööstusseadmed aitavad vähendada seisakuid, tõsta tootlikkust ja kindlustada tööprotsesside sujuvuse ka karmides oludes ‒ olgu tegemist laohalduse, tootmise, toodete etiketeerimise või andmesisestuse ja -vahetusega.