Eesti Energia tegi ajalugu - rekordiline ekspordinädal

Eesti Energia ei ole kunagi varem tegutsemise ajaloos nii palju elektrit eksportinud, kui eelmisel nädalal, mil elektrinõudlus ja seeläbi ka hind Nord Pooli energiabörsil lakke kerkis.

Eesti Energia energiakaubanduse direktor Margus Vals ütles Äripäevale, et Eesti Energiale tähendas eelmine nädal kaevandatud põlevkivi ja Narva Elektrijaamade ressursi olulist väärtustamist.

"Ühe nädala lõikes ei ole Soome hind varem sedavõrd kõrge olnud. Võib öelda, et oli rekordiline ekspordinädal. Viimane võrreldavalt tugev eksport leidis aset 2008 suvel, kui nafta hinna kiire tõus kasvatas jõudsalt Soome ja Põhjamaade elektrienergia hinda," lisas Vals.

Elektritootmise mahtu Narva Elektrijaamades on suurendatud suhteliselt vähe.

"Peamiselt on toodang suurenenud selle arvelt, et praegu on arvestades elektritootmise kõiki kulusid, sh. masinate kulu, CO2 kvoodi turult ostmise raha ning omaniku kasumiootust lisaks päevasele ajale ka öösel mõistlik elektrienergiat eksportida. Seetõttu on eksport suurenenud peamiselt öise müügi arvelt," selgitas asjatundja.

Millistel põhjustel Nord Poolil elektrihind nii kiiresti ja nii palju on kallinenud?  

"Elektrienergia hind Soomes on kallinenud mitme lühiajalise teguri kokkusattumise tõttu - detsembrist alanud külmalaine, probleemid Rootsi suuremahuliste tootmisvõimsustega, mis mõjutasid Soome ja Rootsi vahelist vaba ülekandevõimsust. Ilmselt olulisim põhjus on võimsuspakkumise mittevastavus külmadest ilmadest tingitud nõudluse järsu kasvuga," rääkis energiakaubanduse direktor.

Ta lisas, et Soome elektritarbimist oluliselt vähendanud majandussurutis võib hindadele alandava mõju asemel evida suurendavat mõju, kuna lüüa said olulises mahus energiamahukad tööstused (näiteks paberitööstus), kes on oma nõudluse katmiseks ehitanud elektrivõimsuste mõttes mõnevõrra üledimensioneeritud elektri- ja soojuse koostootmisjaamasid, mis majandusbuumi tingimustes moodustasid olulise osa tipuenergia pakkumisest.

"Hinnalangus saab seetõttu aset leida, kui tootmisvõimsused tagasi võimsusbilanssi naasevad ja ilm mõnevõrra soojemaks läheb," märkis Vals.


 

Osale arutelus

  • Kadri Paas

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara