Rootsi valitsus annab Nord Streamile loa
Läänemerre gaasitoru paigaldamiseks, vahendas uudisteagentuur TT.
Otsuse taga on asjaolu, et kõigil riikidel on õigus paigaldada torujuhtmeid rahvusvahelistes vetes ning kaldariigi mandrilaval.
„Valitsuse manööverdamisruum on seega oluliselt ahtam kui neil puhkudel, mis puudutavad loataotlusi Rootsi territoriaalvetes või riigi territooriumil," teatas Rootsi valitsus tänases pressiteates.
Valitsuse otsus lähtub Rootsi keskkonnaministri Andreas Carlgreni sõnul rahvusvahelisest õigusest.
„Oluline on, et gaasitoru rajatakse Läänemeres väljaspool Rootsi majandusvööndit. Rahvusvahelise õiguse järgi on toru rajamine ühemõtteliselt lubatud,“ ütles Carlgren.
23 kuud kestnud uuringute järel on keskkonnamõjud põhjalikult läbi uuritud ja need ei ole nii suured, et gaasijuhet ei võiks rajada. „Ametivõimud on saanud selge ülevaate ja ükski tõsine Rootsi valitsus ei saa nii ilmselgelt rikkuda rahvusvahelist õigust, et ütleks gaasijuhtmele ei,“ ütles Carlgren.
Valitsuse otsus pälvis Rootsi Roheliste partei terava kriitika. "Valitsus on vedelaks löönud, julgemata esitada firmale rangeid nõudeid, et kaalumisele tuleks ka maismaa alternatiiv," ütles roheliste kõneisik Peter Eriksson. "See toob Läänemerele kaasa tõsised keskkonnakahjud. ELi eesistujariigina räägib valitsus kui oluline on Läänemere kaitse. See otsus aga näitab, et see on olnud tühi jutt," ütles ta.
Vene-Saksa gaasijuhtme rajamiseks Läänemere põhja peavad selleks nõusoleku andma Venemaa, Soome, Rootsi, Taani ja Saksamaa. Ka Soome valitsuselt oodatakse täna positiivset otsust.
Esimene gaas peaks torujuhtme kaudu tarnitama 2011. aastal.
Seotud lood
Läänemere põhja gaasijuhet kavandav
NordStream ootab kannatamatult Rootsi valitsuselt rohelist tuld, kirjutab tänane
Rootsi majandusleht Dagens Industri.
Taani energiaagentuur andis täna Nord
Stream AG-le loa ehitada 1220 km pikkuse torujuhtme Taani vetesse rajatava osa,
teatas Nord Stream.
Soome valitsus andis täna rohelise tule
Nord Stremi gaasijuhtme ehitusele, kirjutab Yle.fi.
Nord Streamist loobumine Eesti majandusele midagi juurde ei anna, leidis Eesti masinatööstuse liidu juhatuse esimees Jüri Riives.
Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis on suurte muutuste aeg - käsil on inseneeria valdkonna õppekavade ja õpikeskkonna uuendamine ning uute õppekavade loomine. Juba järgmisel sügisel on põhikoolide lõpetajad oodatud õppima täiesti uutele, nelja-aastastele Inseneriakadeemia õppekavadele kahel õppesuunal: metallierialade hulka lisandub erialana “masintöötlustehnoloogiad” ja ehituserialade valikusse „hoone tehnosüsteemide tehnik“.