Saetööstusi ootavad ees rasked ajad

Olukorra kodumaa metsanduses võib
piltlikult lahti seletada nõnda, et saetööstused ei saa enam Venemaalt
palgitooret tuua ja kohalikud omanikud ei taha seda puidutöösturitele müüa.

Nii virelevadki saekaatrid ja nende omanikud lõhkise küna ees - maailmatasemel konkurentsivõimelise tööstuse ülesehitamiseks on miljoneid kroone maetud, spetsialistid on palgalehele võetud ja tellijad seisavad toodangut nurudes järjekorras ukse taga, ka kohalik ressurss raieküpse metsa näol oleks justkui olemas. Mida aga ei ole, on tehaseväravast sisse vuravad palgikoormad. Ja lisaks toorpalgi järkjärgulisele kallinemisele on palki järjest keerulisem kätte saada, isegi kalli raha eest.

Puidutöömehed, nood, kellele metsa ülestöötamine või palgist saematerjali lõikamine tähendab igapäevast tööd ja leiba, hindavad praegu valitsevat olukorda hullemaks kui kunagi varem. Prognoosid näitavad, et veel hullemaks läheb.

Kui läinud aasta esimesel poolel võttis Venemaa ühe tihumeetri toorpalgi väljaveo eest nelja euro (62 krooni) suuruse tollimaksu, siis 1. juulist tõusis see 10 euro (157 krooni) tasemele, mida meie puidutöösturid niigi juba liialt kõrgeks peavad. 2009. aasta alguseks tõuseb tollimaks 50 euroni (785 krooni) tihumeetri eest.

Sestap tulebki tooraine, kas siis RMK oksjonitelt hangitud või hingehinnaga piiri tagant kohale veetud, saeveskitele äärmiselt kallilt kätte.

Kõik see viib suure tõenäosusega selleni, et praeguseks juba uksed sulgenud saeveskid ei jää tegevuse lõpetanute reas viimasteks ja ligemale 500 puidutööstuse ettevõtetest koondatud inimesele tuleb paraku lisa.

Osale arutelus

  • Äripäev

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara