Juhtide ja meeskondade koolitaja Kaido Pajumaa kirjutab, et kuidas luua meeskonnas selge arusaam vastutusaladest, et vältida nii üksteise töösse sekkumist kui ka "hallide alade" tekkimist.

- Mida suurem on läbipaistvus, selgemad ootused ja kõrgem psühholoogiline turvalisus üksteisega suhtlemisele, seda vähem tekib hallisid alasid, kirjutab Kaido Pajumaa.
- Foto: Erakogu
„See ei ole üldse minu vastutusala, miks ma sellega tegelen?"
Oled avastanud, et mingi oluline ülesanne jääb soiku, sest arvati, et keegi teine tegeleb sellega?
Need on tüüpilised märgid ebaselgetest vastutusaladest ja n-ö hallidest aladest meeskonnatöös. Deloitte´i 2019. aasta uuring näitas, et 65% töötajatest peavad oma tööülesandeid liiga laialivalguvaks ja halvasti määratletuks (Wigert & Harter, 2019).
Eriti terav on see probleem tööstusettevõtetes, kus erinevate osakondade koostöö on kriitilise tähtsusega.
Toon mõned näited:
a) müügiesindaja lubab kliendile tarnekuupäeva, konsulteerimata tootmisjuhiga;
b) tootearendus viib sisse muudatuse, informeerimata laohaldurit vajalikest uutest komponentidest;
c) turundus käivitab kampaania, rääkimata läbi müügiosakonnaga.
Need on vaid mõned näited, kuidas ebaselged vastutusalad võivad viia konfliktide ja kaoseni.
Kuidas juhina luua selgust vastutusalades ja piirides? Kuidas saavutada see, et inimesed mõistaksid nii enda rolli kui ka teiste omi? Vaatame järgnevalt praktilisi viise ja tööriistu, kuidas seda teha.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui tootmiskeskkonnas on vaja anda negatiivset tagasisidet, tuleb probleemidega tegeleda nende tekkides ja kiiresti, kirjutab tööstussektori tippjuhi taustaga juhtide arengutreener ja koolitaja Kristjan Rotenberg.
Maailmas, kus pingutamine ja tulemuslikkus on au sees, võib mõte töölt lahkuda tunduda vastuoluline. Lõppude lõpuks on meid õpetatud uskuma, et edu saavutatakse raske töö ja järjekindlusega ning tagasiastumine on nõrkuse märk, kirjutab kogenud tööstusjuht, koolitaja ja vaimse tervise edendaja Kristjan Rotenberg.
Tallinna külje all Laagris tegutsev elektroonikatootja Stoneridge Electronics korraldas ettevõtte 12 juhile neli kuud kestnud koolituse, et leevendada tööpingeid ja -stressi. Miks ja kuidas koolitus ette võeti ning millised olid tulemused?
Alustavatel ettevõtetel ei ole mõtet raisata aega ja raha strateegiate ja protsesside arenduse peale – raha ja energia tuleks selle asemel suunata tootesse ja müüki, jagab biotehnoloogia ettevõtte Repligen Corporationi asepresident ja Eesti haru juht Madis Unt üht oma põhimõtetest.
Tööstusettevõtte tööprotsesside edukus algab töökindlatest ja vastupidavatest seadmetest. Lahendused, mis taluvad äärmuslikke töötingimusi ning toetavad kiiret ja täpset andmetöötlust, muudavad igapäevaprotsessid sujuvamaks ja efektiivsemaks. Tööstusseadmed aitavad vähendada seisakuid, tõsta tootlikkust ja kindlustada tööprotsesside sujuvuse ka karmides oludes ‒ olgu tegemist laohalduse, tootmise, toodete etiketeerimise või andmesisestuse ja -vahetusega.