Praegune, keskmise keerukusega toodete ja teenuste allhange on määratud välja surema. Tahame või mitte, aga peame liikuma targema tööstuse suunas, kirjutab ettevõtja ja teadlane Andi Hektor.
Eesti on ELi üks viimaseid riike, kus puuduvad maksusoodustused või finantsstiimulid erasektori teadus-arendustöötajatele, sõnab Andi Hektor. Foto: Erakogu
Aasta 2024 peamine mure Eestis on majandus, majandus ja veel kord majandus. Peame suutma kohaneda kolme kriisiga. Esiteks, Eesti on geopoliitilisel tulejoonel. Meie idapoolsed majandussuhted katkevad ehk meie ja Venemaa vahele kerkib müür. Jääme logistilisse perifeeriasse ja Venemaa lähedus peletab osa väliskapitalist. Samal ajal peame jõuliselt suurendama kaitsekulutusi.
Turva- ja kaitsevaldkonnas murrangulist skaneerimistehnoloogiat arendav Eesti ettevõte GScan avas Tartu lennujaama külje all oma esimese katsetehase. Uue aasta algusest hakkavad tootmise arenduskeskusest reaalsesse kasutusse jõudma tänapäeva röntgenitega võrreldes ülikõrge tulemuslikkusega ning ohutut kiirgust kasutavad turvaskannerid.
Kevadel Euroopa Komisjonilt 2,84 miljoni eurose granti saanud Eesti süvatehnoloogia ettevõte GScan, mis arendab looduslikul kiirgusel põhinevaid 3D turvaskännereid, kaasas oma esimese, poole miljoni euro suuruse investeeringu, mida juhtis Indrek Kasela. Kiiresti kasvava ettevõtte väärtuseks hinnati 15 miljoni eurot.
Kui veel 20 aastat olid koht- ehk LAN-võrku liidetud põhiliselt arvutid, siis täna on ühises võrgus kõik seadmed alates küttelahendusest, valgustusest ja külmkapist kuni tööstusseadmeteni. Tehnoloogia areneb hoogsalt ja järk-järgult liigutakse vaskkaablil põhinevatelt ühendustelt üle fiiberoptilistele ja üle õhu lahendustele. LAN-võrgu olevikust ja tulevikust räägib YEInternationali tootejuht Henri Voogla.