Suur osa meie konkurentsieelistest ei ole mitte kadumas, vaid juba kadunud, ja jäänud on enam-vähem viimane tegur, mis meie tööstusettevõtetele veel kliente tagab, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt värskes masina- ja metallitööstuse konkurentsiraportis kommentaaris.
- "Püüame üheskoos luua majanduskeskkonna, mis motiveerib Eestis tootma ja siia investeerima," kutsub Raul Kütt üles riiki ja erasektorit tihedamat koostööd tegema. Foto: Erakogu
Eesti majandus langeb Eesti Panga andmetel juba kuus kvartalit järjest. Majandus langeb, tööstustoodang väheneb, eksporttulud kahanevad, sisemajanduse kogutoodang jääb väiksemaks, inflatsioon on kõrge, Euribor nöörib ettevõtjate hinge kinni, ees on ootamas maksutõusud, mis omakorda kergitavad hindu. Häid uudiseid nagu polekski. Rasketel aegadel oodatakse, et keegi võtaks liidrirolli ja hakkaks ükshaaval probleeme lahendades teisi helgema tuleviku poole vedama. Ühes demokraatlikus riigis valib rahvas endale valitsuse, mis riigitüüri hoiab.
Nende kuue kvartali jooksul ei ole Eesti töösturid näinud, et valitsus sellist liidrirolli (mitte segi ajada liiderlikkusega) kannaks.
Äripäeva Infopanga koostatud masina- ja metallitööstuse konkurentsiraportit saab soetada
SIIT.
Metalli- ja masinatööstuse valdkonnas on nende kuue kvartali jooksul läinud veidi paremini, kui mitmes teises tööstusharus. Tõde see on, et kui käib sõda, on metallist toodangut vaja. Kuigi meil ei ole suurt sõjatööstust, on otseselt või kaudselt Eesti masinatööstuse toodangut vaja kas komponentidena või masinatena, mille abil neid komponente toodetakse. Ja mitte ainult kaitsetööstusele. Pitsa tellimise äpp on suurepärane asi, aga kui pole neid inimesi, kes ahju valmis teevad ja tainast segavad ei aita ka kõige kasutajasõbralikum äpp kõhtu täis saada.
Seotud lood
Kõik need aastad on kutseõpe olnud õpilaste jaoks teine või kolmas valik, aga näiteks masina- ja metallisektoris on tehasetöötaja nagu IT-mees ja teenib väga head palka, rääkis Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt Äripäeva raadio hommikuprogrammis.
Majanduse ja tööstuse arendamine ei ole ainuüksi majandus- ja infotehnoloogiaministri rida, kuigi tema õlule langeb ilmselt kõige kandvam roll koostöös ettevõtjate ja erialaliitudega majanduse tõusule pööramisel, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt värskes Äripäeva Infopanga koostatud sektori konkurentsiraportis.
Eesti tööstusjuhid on juba pikka aega juhtinud tähelepanu sellel, et tööstuse arenguks on meil kiiresti vaja rohkem erialase väljaõppega tööjõudu, eriti insenere. Tööstusuudised uuris tööstuse erialaliitudelt, millist lahendust nad probleemile näevad.
Sellel aastal antakse „uusaasta“ lubadusi kuni valimisteni märtsikuus. Loodame, et mõned nendest lubadustest räägivad ka tööstuse vajalikkusest Eesti majandusele, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt värskes Äripäeva Infopanga kvartaliraportis.
Statistikaameti andmetel vähenes esimesel poolaastal kaupade eksport 11%, mida põhjustas töötleva tööstuse ja kütuste väljaveo langus, samuti rahvusvaheliste kaubaturgude nõrk nõudlus ja geopoliitilised pinged. Kuigi olukord on keeruline, prognoosivad eksperdid majanduse kasvu ja ettevõtjatel on võimalus laiendada ärimahtusid uute koostööpartnerite kaudu.