Vaid taastuvenergiaga ei saa tagada elektri varustuskindlust ning mõistlik oleks seda teha väikeste tuumajaamade abiga, mille juurde tuleb meelitada tööstusi ja luua seekaudu Eestile sadu miljoneid eurosid ekspordikäivet, kirjutab Fermi Energia asutaja ja juht Kalev Kallemets arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.

- Kalev Kallemets. Foto: Eiko Kink
Kes mõistab energianeutraalsuse eesmärgi järeldusi, teab, et lähema 20 aasta jooksul on kõigile Euroopa energiat tarbivatele tööstustele määrav ellujäämistegur, kust saada varustuskindlusega süsinikuvaba energiat.
Tööjõud ei hakka olema automatiseerituse kasvu ja tipptööjõu mobiilsuse juures määrav tegur tulevikutööstustele. Kui andmekeskused, akutehased, alumiiniumi- ja ringlusmetallurgia, süsinikuvaba keemia ja sünteetiliste kütuste tootmine tuua süsinikuvaba elektritootmise juurde, saavad need tootmised olulise konkurentsieelise konkurentide ees, kes peavad energia eest kaks-kolm korda enam maksma.
See on ärisuund, mida uurime koos Rootsi koostööpartneriga 2020. aastal: kuidas tuua enda tulevase väikereaktori juurde 2-3 TWh elektrit tarbivaid tööstusi ning luua seekaudu Eestile sadu miljoneid eurosid ekspordikäivet. Kordades enam, kui vaid elektrit eksportides.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Saue vallas Laagris on valminud rahvusvahelise toiduainetööstuse Solina uus 15 000 ruutmeetrine tootmiskompleks. Selleks, et tehase logistika oleks sujuv, kiire ning turvaline, tegi Forus koostöös ettevõttega GoSwift nutika turvalahenduse. Lisaks hoolitseb Forus kogu territooriumi turvalisuse ja nõrkvoolusüsteemide hoolduse eest.