Elektroonikatööstuses peagi tühjad pihud?

PwC uuring näitab, et seitset olulist tööstusharu võib haruldaste metallide kättesaadavus väga tõsiselt mõjutada ning halvimal juhul pöörata sassi terveid tarneahelaid ja majandusvõrgustikke.

Looduskatastroofide tõttu viimase aasta jooksul kogetud tarneðokid auto- ning arvutitööstuses viitavad selgelt, et suurenev nõudlus erinevate toodete järgi on maailma tootmisvõimsuse viinud viimase piirini ning minimaalsed laovarud võivad muuta efektiivseks timmitud tootmisprotsessid haavatavateks. Nende ðokkide tulemusel on järjest laiema avalikkuse tähelepanu juhitud asjaolule, kui õhkõrn on see tasakaal, mis kindlustab meie igapäevaelus tavapäraseks normiks saanud toodete piisava olemasolu kõikide tarbijate jaoks. Ühtlasi on see pannud tootmisettevõtteid üle vaatama oma tarneahelaid ning kindlustama paremat ja kindlamat ligipääsu tootmiseks vajaminevatele ressurssidele. Selle protsessi käigus on põletavaks teemaks kerkimas haruldaste metallide kättesaadavus.

Mis on ühist mobiiltelefonidel, hübriidmootoriga autodel või LCD-ekraanidel? Igaüks neist sisaldab haruldasi metalle nagu düsproosium või tantaal. Suurenev nõudlus kõrgtasemelisi tehnoloogiaid kasutavate toodete järgi viimase aastakümne jooksul on põhjustanud nende ja paljude teiste haruldaste metallide hüppelise kallinemise ja üha madalama tarnekindluse. PwC maailma juhtivate tootmisettevõtete juhtide seas läbi viidud uuringu kohaselt on  haruldased metallid ja mineraalid kõige kriitilisema tähtsusega tootmisressurss ning nende nappusest tingitud negatiivne mõju kasvab oluliselt järgmise viie aasta jooksul.

Reservide ammendumisest vahetu mõju poolest veelgi hullemaks peavad tippjuhid haruldaste metallide hindade suuri kõikumisi ning geopoliitilisi mänge: näiteks Hiina, olles mõne metalli osas maailmas ainutootja, on keelustanud nende otsese ekspordi toetamaks enda riigi tootmisettevõtete konkurentsivõimet. Samuti on globaalsed suurkorporatsioonid hiljuti korduvalt sattunud keerulisse olukorda üritades põhjendada, miks nende tooted siiamaani sisaldavad Aafrika konfliktitsoonides inimõiguste rikkumise saatel kaevandatud haruldasi metalle.

Kriiside positiivne külg on, et need kiirendavad innovatsiooni ja loovad uusi võimalusi alternatiivsetele ärimudelitele ja tehnoloogiatele. Kuni odavamate ja kättesaadavamate lahenduste tekkimiseni näevad ettevõtete juhid väljapääsu peamiselt omavahelises koostöös, efektiivsemas ressursside kasutamises, tarneahela mitmekülgsemaks muutmises koos strateegilisemate suhete rajamisega tarnijatega ning taaskasutuses.

Artikkel põhineb PwC uuringul Minerals and metals scarcity in manufacturing: The ticking time bomb, loe lähemalt: www.pwc.com/resourcescarcity .

 

 

 

 

Lauri Past, PwC juhtivaudiitor

Osale arutelus

  • Lauri Past

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara