Üheks heaks ning tulemuslikuks näiteks on Kalevis rakendanud nn “24 tunni juhtimise” printsiip. See on ellu kutsutud protsess, mille käigus võrdleme igal hommikul möödunud ööpäeva tulemusi püstitatud eesmärkidega ja lahendame kõrvalekalded. Samuti paneme paika järgmise ööpäeva plaanid kõikidel operatsioonide juhtimise tasanditel.
Järgmisena küsitakse tavaliselt, et millal siis tööd tehakse, kui pidevalt on koosolekud? Oleme korraldanud nii, et koosolekud on lühikesed, ca 20-minutilised, ning viiakse läbi efektiivselt ja mis kõige olulisem – tehakse otsuseid. Seega ühiselt koosoldud 20 minutit on üldjuhul ka väga produktiivne tööaeg.
Tootmisefektiivsuse tõstmine on iga tootmisjuhi üks peamisi ülesandeid. Ilma tootmisprotsesse pisiasjadeni tundmata on üsna raske efektiivsust parandada nii, et see oleks jätkusuutlik ja muudatused pikaajalise iseloomuga. Ehk nagu inglased ütlevad – devil sits in details (saatan peitub pisiasjades).
Efektiivsuse parandamise üks esimesi tegevusi on olemasoleva olukorra kaardistus. Saamaks aru seadmete ja tööjõu kasutuse efektiivsusest, tuleb ära kaardistada kõik operatsioonid iga üksiku töötaja tegevusteni vahetuse või tööpäeva jooksul. Saadud andmeid hiljem töölõikude kaupa analüüsides leiame, et sageli on nn väärtust loov aeg lühem kui tööpäeva kestus. Efektiivsuse tõstmise võti väärtust loova tööaja pikendamises ju põhiliselt seisnebki. Kasuliku tööaja suurendamise eelduseks on töötajate oskus teha rohkem tööoperatsioone- ja -tegevusi, mis omakorda tingib töötajate täiendava õppe, nn. risttreeningu läbiviimist.
Kalevis on sel aastal olnud töö efektiivsemaks muutmisel põhilisteks instrumentideks nn Gemba käigud ettevõttesiseste spetsialistide osavõtul ja risttreeningud, suurendamaks operatsioonide hulka, mida üks töötaja teha oskab. Iga risttreening Kalevis lõpeb eksamiga. Efektiivsuse parandamisse panustatud energiahulga mõõduks võib siinkohal tuua järgmise fakti: Kalevis on sel aastal tehtud ca 180 risttreeningu eksamit.
Gemba käikude tulemusel on aga mitmel liinil tehtud omade jõududega väikeseid täiustusi, mille tagajärjel on paranenud tööjõukasutuse efektiivsus. Näiteks osades lõikudes teeb nüüd töötajate asemel töö ära trasnportöörlint, omavahelise suhtluse hõlbustamiseks on töötajatel raadiosaatjad ning masinate tööst ülevaate saamiseks on paigaldatud peeglid, jätmaks ära kontrollkäigud seadme juurde.
Oleme investeerinud ka seadmetesse. Seadsime seejuures reegliks, et investeering peab end tagasi teenima vähem kui kahe aastaga. Seega on paljuski tegu nn väiksemate seadmete paigaldamisega valitud töölõikudes. Eraldi ära mainimist väärib aga äsja Kalevisse paigaldatud esimene robot – kauba alusele laadija, mis lisaks efektiivsuse kasvule vähendab ka töötervishoiga seotud riske šokolaadi tootmisel.
Nagu muudes juhtimise valdkondades, tagab ka tootmisjuhtimises edu juhi kaasatus ning eesmärgipärane tegutsemine. Motiveeritud juht on oma valdkonna asjadega kursis ja tunneb selle probleeme detailides. Juhile peab olema delegeeritud otsustusõigus mõistlikes piirides. Sama printsiip kehtib ka kõikide keskastme juhtide puhul.