Tallinnas esinenud Boschi endine asepresident Robert Huter: “Maailmajaod muutuvad isemajandavamaks”
Tallinnas toimunud rahvusvahelisel ekspordikonverentsil Smart North Summit kõlas hoiatus: globaalne kaubandussõda ei vaibu ning ettevõtted peavad valmis olema tarneahelate ebastabiilsuseks ja geopoliitilisteks muutusteks.
Boschi endine globaalse ostuvaldkonna asepresident Robert Huter.
Foto: Rauno Liivand.
Saksamaa tööstuskontserni Bosch GmbH endine globaalse ostuvaldkonna asepresident Robert Huter tõi oma avakõnes esile, et ettevõtted seisavad silmitsi olukorraga, kus „maailmajaod muutuvad isemajandavamaks“ ning ootamatu tariifide kehtestamine võib äriplaane pea peale pöörata.
Tallinna külje all tegutsev Balsnack on üks neid Eesti toidutootjaid, kes vaatamata valdkonna keerukusele ja väikesele koduturule suudab üha enam kanda kinnitada rahvusvahelisel areenil. Kartulivahvlite ja popkorniga on jõutud nii Rootsi ja Soome kui ka Jaapanisse ja Saudi Araabiasse.
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo saatis kooskõlastamisele erialaliitude eksporditoetuse tingimused. Toetus on mõeldud erialaliitudele, et valmistada ette uutele turgudele laienemist või edasi arendada tegevusi juba sissetöötatud turgudel.
Eesti tööstusettevõtete eksport tervikuna 2024. aastal kahanes, kuid mitmed sihikindlalt tegutsevad tootjad suutsid keerulistes oludes siiski kasvada, murdes sisse Aasia, Lähis-Ida ja Skandinaavia turgudele. “Tööjõupuuduse tõttu ei olnud mullu võimalik tootmismahte märgatavalt suurendada,” ütles Võru mööblitööstuse Wermo üks omanik Raul Vene.
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.