Eestis esitletakse esmakordselt tulevikutehnoloogiaid maapõue uurimiseks
Rahvusvaheline arendusprojekt AGEMERA toob esmakordselt Eestisse maavarade uuringuteks loodud kosmilise kiirguse osakesi kasutatava tipptehnoloogia ja droonipõhise andmete kogumisseadme.
Uued tehnoloogiad võimaldavad maapõue uurida kalleid ja töömahukaid kaevandeid tegemata.
Foto: Sirle Liivamägi/Geoloogiateenistus
Euroopa sõltub endiselt kriitiliste toorainete impordist, kuid nende vajadus rohepöördeks kasvab kiiresti. Uued, säästlikud tehnoloogiad lubavad muuta maapõueuuringud täpsemaks ja läbipaistvamaks.
Teiseste toormete tõhus kasutamine ei ole pelgalt keskkonnaprojekt, vaid muutub üha enam majanduslikuks paratamatuseks, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi mineraalsete toormete ekspert ja ringmajanduse tuumiklabori liige Rutt Hints.
“Akude taaskasutus on kahjuks siiani Euroopas marginaalne”
Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi mineraalsete toormete ekspert ja ringmajanduse tuumiklabori liige Rutt Hints rõhutas, et teiseste toormete tõhus kasutamine ei ole enam pelgalt keskkonnaprojekt, vaid muutub majanduslikuks paratamatuseks.
Äkki teeks oma strateegiliste maavarade uurimiseks ja kaevandamiseks riigifirma, pakub geoloog Margus Raha arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Kanadas maailma ühel suurimal kaevandus- ja mäetööstusmessil osalev kliimaminister Yoko Alender rõhutas, et Eesti on maavarade uurimisel ja kaevandamisel avatud koostööks kõigiga, kes viljelevad puhast majandust ja järgivad reeglitepõhist maailmakorda.
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.