“Kui tahate ettevõtet muuta, siis ärge tehke lihtsaid asju, sest neid oskab igaüks teha ja neid on ka lihtne järele teha,“ soovitas tippjuht kuulajatele, kui Repligeni arenemislugu ja väljakutseid kirjeldas.
Repligen Estonia avas kevadel Jüris uue 7500-ruutmeetrise tehase, kus toodetakse kõrge lisandväärtusega biotehnoloogiat ehk seadmeid, mis võimaldavad toota keerulisi ravimeid.
Eesti on Undi sõnul keeruliste toodete arendamiseks suurepärane koht, sest näiteks mehaanikainseneri palgas on viiekordne vahe Eesti kasuks, kui võrrelda Ameerika Ühendriikidega, selgitas ta. “Inseneride tase on meil äärmiselt tugev ja mõttemaailm on meie inseneridel teistmoodi,” rääkis ta.
Unt lisas veel, et müügiosakond on võtmekoht ja nende pealt, kes klientidega suhtlevad, ei ole mõtet raha kokku hoida. “Algusfaasis ei ole mõtet suunata aega protsesside peale, vaid panustada ennekõike tootearendusele,“ soovitas tippjuht.
Repligeni tooteandmete juht Heiko Pärnsalu rääkis oma ettekandes Repligeni tehase ja operatsioonide arendamisest ning rõhutas, et asjade edukaks elluviimiseks on oluline piisavalt aega planeerimisele pühendada, kuna see on lihtsam kui hiljem vigade parandamine. "Mõtle alati mitu sammu ette, et muutuvas keskkonnas ei tekiks liiga kiirelt piiranguid. Vajadusel saab olukorda operatiivselt kohandada."
Repligeni operatsioonide, kvaliteedi ja tööohutuse eest vastutav Eva Tamm-Reap rääkis, et ta ei soovinud kvaliteedisüsteemi arendama hakata kaasata ühtegi konsultanti. Ta ei soovinud, et see oleks kellegi teise poolt loodud süsteem, mis lõpuks jääb “kuskile riiulile seisma”, vaid midagi sellist, mis oleks loodud ise ja oma töötajate jaoks. „Minu soovitus juhtimissüsteemide arendajatele on, et kaasake oma inimesi,“ toonitas ta.
Järgmine Tööstuse klubi toimub juba 19. septembril Lõuna-Eestis asuva ja Aasta tehas 2024 tiitli pälvinud Promens Rõngu AS-i tehases. Täpse programmi ja registreerimisvõimaluse leiad SIIT.