Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted 2022. aastal püsivhindades 1,9% vähem toodangut kui aasta varem. Toodang kasvas tööstuse kolmest sektorist kahes: mäetööstuses 7,3% ja energeetikas 5,4%, kuid kahanes töötlevas tööstuses 2,7%.
- Mööbli tootmine vähenes eelmisel aastal kümme protsenti. Foto: Toomas Kelt
„2022. aasta algus oli töötlevale tööstusele hea – parim kuu oli märts, mil töötleva tööstuse toodang kasvas aastaga 6,7%,“ sõnas statistikaameti analüütik Helle Bunder. „Alates juunikuust võis täheldada töötleva tööstuse mahtudes langust. Aasta kõige nõrgemaks kuuks kujunes november 13,1 protsendilise langusega,“ lisas Bunder.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tööstustoodangu langus värskelt avaldatud Statistikaameti andmete põhjal eelmise aasta novembris süvenes. Suurima negatiivse mõjuga on puidutööstuse mahtude vähenemine, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina värskes majanduskommentaaris.
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2022. aasta detsembris võrreldes novembriga 0,3% ja võrreldes 2021. aasta detsembriga 16,6%, selgub Statistikaameti andmetest.
Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted 2022. aasta novembris püsivhindades 12,2% vähem toodangut kui 2021. aasta samas kuus. Toodang vähenes kõigis kolmes sektoris – energeetikas 3,6%, töötlevas tööstuses 13,1% ning mäetööstuses 11,1%.
Kui veel 20 aastat olid koht- ehk LAN-võrku liidetud põhiliselt arvutid, siis täna on ühises võrgus kõik seadmed alates küttelahendusest, valgustusest ja külmkapist kuni tööstusseadmeteni. Tehnoloogia areneb hoogsalt ja järk-järgult liigutakse vaskkaablil põhinevatelt ühendustelt üle fiiberoptilistele ja üle õhu lahendustele. LAN-võrgu olevikust ja tulevikust räägib YEInternationali tootejuht Henri Voogla.