Joogitootjad kuival – purkide vähesus paneb raskete valikute ette
Kuigi varakult saabunud kuum suvi võib joogitootjaid rõõmustada, varjutab muidu päikselist seisu alumiiniumpurkide nappus, mis sunnib ettevõtteid klaasi kasuks otsustama ja halvemal juhul sunnib ka leppetrahvi maksma.
Neid, kes harjunud ostma jooke purgis, võib ees oodata halb üllatus – kogu Euroopat on tabanud purgipuudus. Foto: Liis Treimann
Saku Õlletehase juht Jaan Härms tõdes, et purgidefitsiidi tõttu on ettevõte pidanud ekspordimahte vähendama, et koduturgu vajalikus mahus teenindada. "Me oleme piiri peal, elame nii-öelda peost suhu," tõdes Härms, kelle sõnul kummitab joogitootjaid ka töötajate vähesus. Näiteks läheb ta ise neljapäeval vastu reedet tootmisüksusse öövahetusse.
A. Le Coqi juht Tarmo Noop tõdes, et alumiiniumpurkide vähesuses võib näha koroona mõju, sest horeca mahud liikusid üle jaesektorisse ning niisugust nõudlust, nagu nüüd, ei osanud keegi ette näha. Ka Härms märkis, et nõudluse taastumine on olnud väga kiire.
Saku Õlletehase juunikuu suurim mure on seotud euroalustega, sest puidutoorme kriis on vähendanud aluste saadavust ja tõstnud maikuuga võrreldes hinda koguni 50–60%, kirjutab Saku Õlletehase tootmisjuht Romet Roosme.
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.