Eestis on korduvalt otsitud võimalusi suurte elektritarbijate abil vähendada nõudlust selle tipus, kuid edutult. Küsimus on Kunda Nordic Tsemendi juhi Meelis Einsteini sõnul peamiselt hinnas.

- Meelis Einsteini hinnangul läheb tarbimise juhtimine hinda alles pärast põlevkivikatelde eemaldumist elektritootmise turult.
- Foto: Andres Haabu
"Seni ei ole see majanduslikult mõttekas olnud, sest oma tootmise pidurdamisest ja suurte seadmete sisse-välja plaksutamise eest ei ole turg nõus piisavalt maksma," ütles Einstein.
Kunda 48miljonise aastakäibega tsemenditööstuses on elekter kõige suurem kulurida, sellele kulus 2018. aastal 5,8 miljonit eurot. Einstein ütleb, et nende hinnangul on kõige järjekindlamalt teenust arendanud Virtuaalne Elektrijaam ja nendega on koostööd alustanud ka Kunda Nordic. "Eks paistab, mis sellest välja tuleb."
Suurtarbijale on Einsteini sõnul kasulikum ise arendada targemat juhtimissüsteemi, mis võtab arvesse elektri turuhinda – aitab tipud maha lõigata ja rohkem odavamat energiat kasutada. "Tootmises suuremjagu seadmetega nii kahjuks teha ei saa, kuna see on keerukam kompleks, mis on seotud tootmisprogrammi, materjalivoogude, inimeste ja kõige muuga," tõdes ta.
Seotud lood
Moodsad laolahendused sisaldavad lisaks digitaalsele tarkvarale ning robottõstukitele pool- ja täisautomaatseid riiulisüsteeme, tornladusid ning komplektseid turvalahendusi, mis lahendavad kogu ettevõtte siselogistika. Willenbrock Baltic OÜ projektijuht Jaan Viita rõhutab, et oluline on vaadata siselogistikat tervikuna, sest vaid nii saab välja töötada maksimaalset kasu toova terviklahenduse.