• 21.10.16, 15:01
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Sirje Potisepp: toidutööstus pole kunagi väga kasumlik tööstusharu olnud

Eesti toiduainetööstuse kasum on tänavu esimese kuue kuuga vähenenud poole võrra: 50 miljonilt eurolt 25 miljonile eurole.
Toiduliidu juht Sirje Potisepp
  • Toiduliidu juht Sirje Potisepp Foto: Veiko Tõkman
Suurim langus toimus kala-ja piimatööstuse ettevõtetes, kus saadi vastavalt 3,6 mln ja 6,6 mln eurot kahjumit, ütles Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp eelmisel nädalal toimunud toidutöösturite pressiüritusel. 
„Toidutööstus pole kunagi väga kasumlik tööstusharu olnud – viimase 5-7 aastal on kasum olnud 5%,“ märkis Potisepp. „Kindlasti on kasumlikum omada mõnd vee-ettevõtet.“
Toidutööstuse müügitulu vähenes samal ajal 0,6% eelmise aasta sama perioodiga võrreldes. Enamikel tegevusaladel müügitulu kasvas, aga suur vähenemine oli kalatööstuse (-25%) ja piimatööstuse (-11%) ettevõtetes.
„Venemaa ekspordipiirangud mõjutavad siiani,“ selgitas Potisepp. „Juba teist aastat laastab Eestit seakatk, mis on mõju avaldanud nii seakasvatajatele kui ka lihatööstustele ning seotud loomasööda- ja logistikaettevõtetele.“. Üks oluline tegur, millega peab arvestama, on ähvardav suhkrumaks. „Hästi raske on olla poliitikute tõmbetuules teades, et see mõjutab kogu Eesti rahvast, meie tarbijaid,“ märkis Potisepp.
Joogitööstust on mõjutanud alkoholi aktsiisi tõusud
Samal ajal investeerisid toidutööstused 26 miljonit eurot, mis on 10% rohkem kui aasta varasemal perioodil. Investeeringud pole Eesti toidutööstuses kunagi katkenud ja viimased uudised kõnelevad 250 000 ja 300 000 eurostest ning 8 miljonilistest investeeringutest toidutööstusesse, märkis Potisepp. Peale Venemaa embargot on Eesti toidutööstuse peamiseks sihtturuks Soome, Läti, Leedu, Rootsi ja Taani. Eksporditakse pea 90 riiki, aga põhitulu annavad 10 riiki. 
Eksport on viimase aasta sama ajaga võrreldes pisut vähenenud.
„Kui tulevaks aastaks prognoositakse 10% majanduskasvu, siis imestan, kust see tulla võiks, aga tore oleks, kui tuleks,“ rääkis Potisepp. „Kas on seotud eelkõige meie naabritega: Soome on tulemas august välja, Rootsi kasv on väga aeglane. Ka Venemaal oodatakse majanduskasvu.“
Tööjõupuudus on see, mis mõjutab toidutööstust. Sektori palk on 7% väiksem kui kogu töötleva tööstuse keskmine. „Kui ettevõtted tahavad töötajaid tulevikus palgata, peab palgatõus olema suurem kui tööstuses keskmiselt ja see on päris hirmutav,“ märkis Potisepp.
Potisepa sõnul teevad teda eriti kurvaks valdkonnavälised mõjutajad, millest olulisim on suhkrumaks ja aktsiisid. Pakendiaktsiisi planeerib rahandusministeerium ja suhkrumaksu kavandab sotsiaalminister Jevgeni Ossinovski.
„Palgasurve jääb, tooraine hinnad on tõusus, murelikuks teeb maksupoliitika, sest kõik poliitilised otsused kajastuvad ühel hetkel toote hinnas,“ ütles Potisepp. „Ajal, mil kütuse ja tooraine hinnad on madalad, ei ole maksutõusu mõju märgata, kuid kui need hinnad on kõrged, siis me näeme seda.“
Toidutööstuses on juurde tulnud palju väike- ja mikroettevõtteid, mis toob toiduohutuse ja riigimaksude probleemi.
Autor: Merike Lees, kaasautor

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 21.12.24, 17:14
Alumiiniumi igavene elu algab joonestuslaual. Kuidas kavandada korduvkasutatavaid tooteid?
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.

Enimloetud

1
Suur lugu
  • 13.01.25, 07:00
Põlva puidutööstus Peetri Puit laiendab tehast. “Me ei saa seista paigal, kui maailm meie ümber areneb”
Peeter Peedomaa: “Rasked ajad õpetavad, püsima jäävad vaid tõelised väärtused“
2
Uudised
  • 15.01.25, 12:23
TOP 50 | Kes on 2024. aasta suurimad maksumaksjad tööstuses?
3
Uudised
  • 17.01.25, 10:09
Lunden Foodi juht Ülo Rekkaro loobub tegevdirektori ametist. “Lootsin järeltulija leida oma majast ja leidsin”
Selgus, kes saab uueks juhiks
4
Uudised
  • 16.01.25, 07:52
Aquaphor avab Jüris tööriistade tehase
5
Uudised
  • 14.01.25, 07:57
Luubi all Eesti ja Läti maksud. Fibenoli finantsjuht näeb Lätis kolme eelist
Advokaat: Eesti kolm erinevat maksustamise mudelit viivad investorid segadusse
6
Uudised
  • 15.01.25, 08:10
Tekstiilijäätmest tehakse paneel. Sillamäele planeeritav tootmine sai pea 40 miljonit toetust
Terve maailm otsib lahendusi, kuidas vanu riideid hiigelkogustes väärindada - Eesti tegi ära

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele