Puidutööstuse suurim mure on palga kiire kasv ja eriti piirab see just väiksemaid ettevõtteid, ütleb ASi Rakvere Metsamajand juhatuse liige Andres Alamets tänases Äripäevas.
- Eesti puidutööstus muretseb kiire palgakasvu pärast. Foto: Raul Mee
Alametsa sõnul on suured tegijad loonud Eesti puitmajadest hea kuvandi ja ka eksporditakse pigem suurte tegijate toodangut.
OÜ Invester Metsahaldus ja Invester Puidukaubandus juhatuse liige Jüri Hiienurm lisas, et ostjale on puidu hind väga soodne. „Küttepuud on näiteks praegu väga soodsad,“ ütles ta ja lisas, et ka muu puitmaterjali hind on taskukohane, mistõttu eelistavad ehituse objektijuhid sageli võtta kogu materjali ühelt tarnijalt, mitte otsida eraldi soodsama hinnaga puitu.
„Väike saeveski ei jaksa reklaami teha ja meilt oskavad soodsamat materjali otsida vaid kohalikud, kes on aastaid meiega koostööd teinud,“ märkis ta.
Eesti puidutööstusele pakuvad konkurentsi näiteks Poola ja Leedu, kus palgakulud on väiksemad. „Meie toodame euroaluseid hinnaga viis eurot tükk, poolakad teevad neid neli eurot tükk, transport siia on piisavalt odav, nii et tasub tuua,“ ütles Hiienurm.
Odavate toodete tegemiseks on keeruline tööjõudu leida. „Puidu hind on muutumatu ja toote hind on muutumatu, aga tööjõukulud on kasvanud kaks ja pool korda,“ tõi ta näiteks.
Samas on tootel, näiteks euroalusel, palju variatsioone ja selle tootmise automatiseerimine on keeruline. „Üks tööline teeb päevas 100 alust, mida saab müüa hinnaga 5 eurot tükk. Samas palka tahab ta saada 800 eurot kätte,“ ütles Hiienurm.
Autor: Äripäev.ee
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui veel 20 aastat olid koht- ehk LAN-võrku liidetud põhiliselt arvutid, siis täna on ühises võrgus kõik seadmed alates küttelahendusest, valgustusest ja külmkapist kuni tööstusseadmeteni. Tehnoloogia areneb hoogsalt ja järk-järgult liigutakse vaskkaablil põhinevatelt ühendustelt üle fiiberoptilistele ja üle õhu lahendustele. LAN-võrgu olevikust ja tulevikust räägib YEInternationali tootejuht Henri Voogla.