Maaeluminister allkirjastas määruse, mille alusel toetatakse Eestisse ühistulise kalatöötlemistehase rajamist kuni 6 miljoni euroga. Uus tööstus peaks hakkama töötlema inimtoiduks mittesobivat kala ümber kalajahuks, -õliks või muuks kalatoormest valmistatud tooteks.

- Ühistuline kalatööstus saab 6 miljonit eurot toetust.
- Foto: Andras Kralla
„Ühistulise kalakomponentide tehase rajamine aitab vähendada kalandussektori tururiske ning kasutada ära ka inimtoiduks mittesobivat tooret. Räime ja kilu traalpüügil jääb kaluritele kätte palju väikesemõõdulist kala, mida inimtoiduks turustada ei saa ,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse. „Sellise tehase rajamine aitab meie kalandussektoril siseneda ka uutesse tootesegmentidesse ning vähendada sellega turukõikumiste mõjusid.“
Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi 2014-2020 meetmega „Kalapüügi- ja vesiviljelustoodete töötlemise ühisinvesteeringute toetus“ toetatakse kuni 6 miljoni euroga Eestisse ühistulise kalakomponentide tehase rajamist, mis väärindaks inimtoiduks mittesobivat kala kalajahuks, -õliks või muudeks komponentideks.
Meetme rakendamise aluseks on Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse poolt 2015. aastal tehtud uuring "
Võimalikud lahendused väheväärtusliku kalatoorme väärindamiseks Eestis", mille raames kaardistati Eestis ja Eesti lähistel paiknev potentsiaalne toorainebaas ning töötlemisvõimalused rajatavale kalatöötlemisettevõttele.
Meetme taotlusvoor avatakse tänavu juunis ja selle raames saab toetust taotleda Eesti kilu- ja räimesektori tootjaorganisatsioonide liit. Investeeringu nõutav omafinantseering on 25%.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tööstusettevõtte tööprotsesside edukus algab töökindlatest ja vastupidavatest seadmetest. Lahendused, mis taluvad äärmuslikke töötingimusi ning toetavad kiiret ja täpset andmetöötlust, muudavad igapäevaprotsessid sujuvamaks ja efektiivsemaks. Tööstusseadmed aitavad vähendada seisakuid, tõsta tootlikkust ja kindlustada tööprotsesside sujuvuse ka karmides oludes ‒ olgu tegemist laohalduse, tootmise, toodete etiketeerimise või andmesisestuse ja -vahetusega.