Rakveret hakatakse kütma biokütusega

AS Adven Eesti avab Rakveres hakkepuidul töötava soojuse ja elektri koostootmisjaama esimese etapi, mille raames valmis soojusenergia tootmise osa.

Projekti kogumaksumus on üle 4 miljoni euro, millest 1,4 miljonit tuleb SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) vahendusel rohelisest investeerimisskeemist.

Koostootmisjaamas toodetavat soojust hakatakse kasutama Rakvere linna kaugküttevõrkudes, kuhu suunatakse ka teise KIKi toetatud koostootmisjaama, OÜ ES Bioenergia toodetav soojus. Mõlema jaama rakendamisel hakkab 80% Rakvere linna vajaminevast soojusenergiast tulema taastuvatest allikatest.

Adven Eesti koostootmisjaama kasutuselevõtt mõjutab oluliselt Rakvere soojatootmise hinda.

„Täna võime rakverelastele täie kindlusega öelda, et tänu uuele jaamale langeb soojuse tootmise hind kaugelt rohkem, kui mõne protsendi võrra," kinnitas Adven Eesti juhatuse esimees Andrus Laumets. Ta toonitas, et lõpliku hinna tarbijale kinnitab siiski võrguettevõte AS Rakvere Soojus.

Laumetsa sõnul hakkab täna avatavas jaamas soojuse tootmine kohe pihta täisvõimsusega. „Projekti teine etapp lõpeb 2014. aasta keskel, kui valmib elektritootmise osa,“ ütles ta.

Täiskoormusel töötades toodab jaam tunnis 5,3MW soojusenergiat ja ligi 1MW elektrit.

Adven Eesti rajatav koostootmisjaam on Eestis teine, mis töötab ORC-tsükliga (Organic Rankine Cycle). See on uudne tehniline lahendus, kus soojus- ja elektrienergia ökonoomsemaks tootmiseks kasutatakse vee asemel spetsiaalset orgaanilist vedelikku. Esimene sellise tehnoloogiaga jaam rajati KIKi toetusel käesoleva aasta kevadel Kuressaarde.

„Soojaprojektide valmimine on külmade ilmade eel täie hoo sisse saanud. Äsja lõpetasime Saku ning Tabivere projektid, millele nüüd lisandub Adven Eesti soojusenergia tootmine. Hea meel on näha, et KIKi kaudu saadud toetuste abil on taastuvate ressursside kasutamine Eesti soojatootmises aina kasvanud,“ sõnas KIKi juhatuse liige Andrus Kimber.

 

Osale arutelus

  • Raigo Neudorf

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara