Eesti Energia: meil on võimalik toota nõuetele vastavat diislikütust

Eesti Energia kütuste valdkonna teadus- ja arendustegevuse osakonna juhataja Indrek Aarna (PhD) kinnitab, et ettevõttel on võimalik toota nõuetele vastavat diislikütust.

„Eesti Energia on teostanud viimase 4 aasta jooksul mitmeid uuringuid, mis kinnitavad, et põlevkiviõlist on võimalik toota Euro5 nõuetele vastavat diislikütust. Me oleme testinud põlevkiviõlist diisli tootmist 5 korda ja kolmes erinevas laboris,“ kinnitas Aarna.

„Kõik maailmas laialt aktsepteeritud rafineerimistehaste tehnoloogiapakkujad on kinnitanud, et tehniliselt on see võimalik. Samuti on Eestis toodetud põlevkiviõlist katsepartii põlevkividiislit olemas ning tulemuse näitavad, et selline diisel vastab igati tänapäevastele mootorikütuste normidele. Seda kinnitasid ka testsõidud, mis tehti nii Eesti Energia autodega kui ka Jüri Muttika poolt Eesti Rahvusringhääling saates Ringvaade,“ lisas ta.

Aarna sõnul keskkonnakaitseliselt põlvkiviõli järeltöötlustehas võrreldav iga rafineerimistehasega, sest tekkivad jääkgaasid on samad ja nende keskkonnasõbralikuks käitlemiseks on tehnoloogiad olemas.

„Põlevkivi järeltöötlemine on ka majanduslikult mõttekas, kuna mootorikütuste turg on hoopis laiem ning toote hinnad kõrgemad kui põlevkiviõlil.
Põlevkiviõli järeltöötluse võrdlemine nafta rafineerimisega ei ole päris kohane, sest nafta rafineerimistehas töötleb erinevaid fraktsioone eraldi ja erinevate tehnoloogiatega. Meie töötleme kogu põlevkiviõli ühe toormena ja ühe protsessiga. Seega saab meie järeltöötlust võrrelda ainult mingi osaga nafta rafineerimistehases ja sellisel juhul on töödeldavad kogused võrreldavad,“ selgitas Aarna.

Indrek Aarna kommentaar on vastuseks põlevkiviuurija Jüri Žirjakovi väitele, mille kohaselt on Eestis põlevkiviõlist kõrgkvaliteetse mootorkütuse tootmine utoopia.
Žirjakovi poolt läbi viidud uuringu kohaselt on Eestis kõrgkvaliteetse mootorkütuse tootmine põlevkiviõlist majanduslikult ebaotstarbekas ning sellisel viisil saadud kütus ei pruugi vajalikele nõudmistele vastata.

Osale arutelus

  • Raigo Neudorf

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara