Andrus Ansip selgitas eile, vastates Riigikogus arupärimisele Eesti Energia otsuste kohta Ida-Virumaal, et Aidu karjääri sulgemise järel koondatakse tänavuse aasta jooksul 290 inimest.
Eesti Energia Kaevandused lõpetavad põlevkivi kaevandamise Aidu karjääris, kuna põlevkivi varud on lõppemas. Ansip märkis järelepärimisele vastates, et Aidu karjääris töötab 351 inimest, kellest 61 saavad pärast Aidu karjääri sulgemist jätkata tööd Narva karjääris, ülejäänud 290 töötajat koondatakse 2012. aasta jooksul. Koondatavatest veerandil on õigus vanaduspensionile või soodustingimustel pensionile. Peaministri sõnul kavandati esialgu vabanevaid töötajaid rakendada rajatavas Aidu-3 karjääris, kuid 2011. aasta lõpus otsustati majanduslikule ebamõistlikkusele viidates Aidu-3 karjääri siiski mitte avada. Ansip ütles, et koondatavate toetamiseks loob ettevõtja miljon euro suuruse fondi, mille abil suunatakse inimesed ümberõppele.
Ansip märkis, et lisaks lõpetab AS Eesti Energia Kaevandused 2013. aasta juulis põlevkivi kaevandamise Viru kaevanduse ühes osas. Tootmise lõpetamisel ammendub see põlevkivi, mida on võimalik läbi Viru kaevanduse kätte saada. Ansipi selgituste kohaselt ei võimalda kaevanduskäikude suur kalle seal põlevkivi väljaveoks kasutada Viru kaevanduse rööbastransporti. AS Eesti Energia Kaevandused plaanib selle põlevkivi kaevandada Estonia kaevanduse kaudu. Ansip tõi välja andmed, mille kohaselt on kaubapõlevkivi kõnealuses osas ligi 8 miljonit tonni.
Peaminister ütles, et Viru kaevanduses töötab praegu ligi 500 inimest, kellest valdav osa on plaanis peale kaevanduse põlevkivivaru ammendumist viia üle Estonia kaevandusse, kus ettevõte plaanib tootmismahtu oluliselt tõsta. Samuti vajatakse töölisi ka lähiaastatel avatavasse Uus-Kiviõli kaevandusse. Eesti Energia Kaevanduste hinnangul annaks Uus-Kiviõli kaevandus tööd 700–900 kaevurile. Luba Uus-Kiviõli kaeveväljale on Eesti Energial olemas ning ettevalmistused kaevanduse rajamiseks käivad. Ansipi sõnul on Eesti Energia kinnitanud, et koondatavate töötajate osas käib aktiivne töö võimaluste leidmiseks neile mõne muu ametikoha pakkumiseks või ümberõppeks.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seotud lood
Eelmisel nädal sõitis Aidu karjäärist välja viimane tonn põlevkivi, misjärel karjäär suleti ja tööta jääb vähemalt sada inimest, kirjutas Õhtuleht.
„Maailm liigub elektritarbimise suunas kiiremini kui kunagi varem – küsimus pole enam selles, kas, vaid selles, kuidas me seda teeme,“ ütles ABB Eesti sagedusmuundurite tehase inseneriosakonna juht Jaanus Karu Äripäeva raadio saates „Jätkusuutlik ja roheline“. Tema hinnangul kasvab elektritarbimine aastatel 2024–2034 enam kui kümme korda kiiremini kui teised energiaallikad. Aastaks 2050 on energiatarve hinnanguliselt 85% suurem kui praegu. See kasv tuleneb suuresti sellest, et elektrit kasutatakse järjest enam fossiilkütuste asemel – nii küttes kui ka transpordis,“ tõdes ta.