Energia ja tooraine kulude kasv sunnib hinnatõusule

Saarema Lihatööstuse jaoks on tänavu enim kasvanud kulud energiale ja toorainele. Kui hinnad jätkavad kasvu pole Saaremaa Lihatööstuse juhatuse liikme Kristjan Leedo sõnul pääsu ka tööstuse lõpptoodangu hinnatõusust.

Leedo andmetel mõjutab lõpptoodangu hinda kõige enam toorainekulu, mis moodustab ettevõtte kulubaasist peaaegu 50%. „Tänane sealiha tooraine on meie jaoks kallinenud võrreldes selle aasta jaanuariga 14,2%. Kui toorainete hinnad jätkavad samasugust kasvu nagu siiani, siis ei ole meil hinnatõusust pääsu.“ kinnitab Leedo. „Kui tooraine peaks oluliselt odavnema, siis alandaks heameelega ka toodete lõpphindu,“ lisas ta.

Euroopas valitseva veiseliha defitsiidist tingitud hinnatõusu olukorras on aga Leedo ütlusel Saaremaa Lihatööstusel võrreldes konkurentidega eelisseis, kuna omatakse Eesti suurimat veisekasvatust, mis aitab tagada endale veiseliha stabiilsema tarne ja hinna.

Kasvanud on ka tootmise ja turustuskulu. Eelkõige mõjutavad neid kulutusi täna kütus, kütteõli ja elekter, mille hind on tõusnud üle 40%. „Toon näite, et meie kombinaadi auru-ja küttekulu on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga pea kahekordistunud,“ kirjeldab Leedo.

Leedo kinnistusel on ettevõte kulude kasvu leevendamiseks täiustanud oma tootmisprotsesse ja logistikaahelat, millega on saavutanud mõningane kokkuhoid. „Kindlasti ei hakka me kunagi seoses tooraine hinnatõusuga toodetesse vähem liha panema ja retsepte muutma,“ lubab Leedo.

Saaremaa Lihatööstuse toodangu viimane suurem hinnatõus oli 2008. aasta veebruaris.

Eile avaldas Statistikaamet tööstustoodangu tootjahinnaindeksi, mille järgi oli indeks septembris aastaga kasvanud 3,7%. Enim oli indeksit mõjutanud hinnatõus toiduainete ja kütteõlide tootmises.

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara