Aktsiisitõus peatab alkoholi tootmise

Täna valituses heaks kiidetud ja riigikogule menetlemiseks saadetud alkoholiaktisiisi tõus sunnib Liviko ja Alkoholitootjate Liidu juhatuse esimehe Janek Kalvi kinnitusel tootjaid taas kuudeks tootmist peatama ning suurendab veelgi salaviina levikut.

„Pärast viimaste aastate hüppelisi aktsiisitõuse lubas valitsus lähiaastaiks maksurahu ja stabiilsust. Paraku ei ole poliitikud senise heitliku aktsiisipoliitika tulemustest midagi õppinud, kommenteerib Kalvi valitsuse ostust tõsta uuest aastast alkoholiaktsiisi 5% võrra. Tema sõnul ei ole ennaktempos aktsiisitõusud riigieelarve laekumisi suurendanud, vaid legaalse alkoholituru osakaalu kolmandiku võrra vähendanud ning salaviinaga äritsejatele hoogu juurde andnud.

„Asjaolu, et maksukeskonna muudatustest eelnevalt tootjatega üldse ei räägita, näitab ignorantsust ja tahtmatust ettevõtluse toimimisest aru saada. Kunagi kehtinud heast tavast ettevõtluskeskkonna muutustest vähemalt aasta varem teada anda on järele jäänud kolmekuune etteteatamasitähtaeg, mis majandussurutise tingimustes toime tulla üritavatele ettevõtjatele hingaisruumi ei jäta. Täiesti läbi mõtlemata on salaturuga võtlemise kava,“ lisab Janek Kalvi.

2010. a alguse aktsiisitõus tõi alkoholitööstuse sektorile kaasa tööseisaku terveks esimeseks kvartaliks ning mõjutas ka aprilli tootmisgraafikut. Toona vähenes legaalse kange alkoholi müük aasta esimestel kuudel 80 protsenti.

„Riigi senine panus ja meetmed salaalkoholituru ohjeldamiseks on olnud täisti ebapiisavad. Inimeste ostuvõime suurenemist lähitulevikus ette näha ei ole ning majanduslikus kitsikuses ei reageerita alkoholi aktsiisi tõusule paraku alkoholitarbimise lõpetamisega vaid valikuga salaalkoholi kasuks,“ väidab Kalvi.

Kodumaist alkoholitööstust on seni täielikust kollapsist päästnud vaid edukas eksport, mis kahjuks ei saa koduturu toeta kaua edukalt toimida, räägib Kalvi. Ühe olulise Eesti eksportiva tööstusharu pidev aktsiisitõusudega koormamine ei näita Tema ütlusel riigi huvi Eesti eksporti toetada. "Tervet tootmisharu seiskavad otsused vähendavad selle sektori panust Eesti majanduse edendamisse ning tekitavad töötajaskonnas ebakindlust,“ lisab ta.

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara