Jaotusvõrk: hinnatõus tõstab elektrivõrgu töökindlust

Eesti Energia Jaotusvõrgu teatel peavad nab konkurentsiametiga läbirääkimisi võrgutasude tõstmiseks seoses vajadusega investeerida elektrivõrku ning võrgu remondi- ja hoolduskulude kasvuga.

"Võrgutasude kasv on vajalik selleks, et tagada vajalikud investeeringud elektrivõrku ning vahendid võrgu hoolduseks ja remondiks. Senine võrgutasude määr oli kooskõlastatud arvestades suuremat võrguteenuse müügi mahu prognoosi, mida reaalselt ei ole tulemas," selgitas Eesti Energia Jaotusvõrgu juhataja Tarmo Mere.

"See tähendab, et Jaotusvõrgul jääb olulisel määral puudu vahendeid võrgu ülalpidamiseks ja varustuskindluse tagamiseks," lisas ta.

Jaotusvõrgu teatel tuleneb investeeringuvajadus eelkõige elektrivõrgu vananemisest ning vajadusest selle töökindlust parandada. Selleks on Jaotusvõrk alustanud elektriõhuliinide asendamist maakaabliga, mis vähendab ilmaolustikuoludest tingitud rikete arvu.

Seniste vahenditega on viimase kolme aasta jooksul paigaldatud 2323 km maakaabelliine. Võrgu vananemise vältimiseks on aga oluline igal järgneval aastal paigaldada veel sama palju liine.

Lisaks planeerib Jaotusvõrk investeeringuid kaugloetavate mõõtesüsteemide paigaldamiseks. See võimaldab Eesti Energial jälgida võrgukvaliteeti distantsilt ning mõõta klientide elektritarbimist, mistõttu ei pea kliendid enam igakuiseid näite ettevõttele teatama. Selliste mõõtesüsteemide paigaldus lahendab ka taatlemata arvestite probleemi.

Samuti vajab Jaotusvõrk vahendeid keskkonnaalaste investeeringute tegemiseks, mis aitavad tõsta võrgu seadmete keskkonnaohutust.

"Konkurentsiametiga läbiräägitav tegevuskulude kasv on seotud suuremas osas elektrivõrgu remondi- ja hoolduskuludega. Viimased augustitormid on näidanud, kui haavatav on meie elektrivõrk ning kui palju ressurssi kulub selleks, et taastada tarbijatele elektrivarustust mastaapsete rikete puhul. Remondi- ja hoolduskulude kasv aitaks meil tõsta reageerimisvõimekust ja kiiremini taastada elektrivarustust," märkis Tarmo Mere.

Eesti Energia Jaotusvõrgu läbirääkimised konkurentsiametiga algasid märtsis ning kestavad septembri lõpuni. Pärast läbirääkimiste lõppu selgub, kas ja kui palju võrgutasud muutuvad.

Osale arutelus

  • Indrek Kald

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara