Saksamaa tootjahinnad langesid juunis kõige
kiiremal määral 40 aasta jooksul, põhjuseks langevad energiakulud ja nõrgenenud
nõudlus.
Hinnad langesid 4,6% võrreldes aastataguse ajaga, mais oli langus 3,6%. See on suurim langus pärast 1968. aasta detsembrit ning ületas analüütikute prognoositut 4,1%, kirjutas Bloomberg.
Nafta hind on langenud rohkem kui 50% eelmise aasta juuli rekordhinnast. Smal ajal kui hinnasurve väheneb, Saksamaa majandus kahaneb ja töötuse tase tõuseb, vähendades nõudlust. Euroopa Keskpank, mis on kärpinud baasintressi rekordmadalale 1%-le, ennustab, et hindade areng jääb vaoshoituks.
"Hinnad jäävad negatiivsele territooriumile, aga me oleme näinud ka hullemat, kui naftahinnad jõudsid tippu mullu juulis. Hinnasurve puudumine tähendab, et Euroopa Keskpank hoiab intressitaseme paigal kuni järgmise aastani," ütles Postbank AG analüütik Thilo Heidrich.
Energiahinnad kukkusid eelmise aasta juuniga võrreldes 8,4%, naftahinnad 24,9% ning kütteõli oli 42,9% odavam. Elektrihind langes 5,7%.
Eelmise kuuga võrreldes vähenesid juunis tootjahinnad 0,1%. Kui energiakulud välja jätta, siis langesid hinnad 2,8% eelmise aastaga võrreldes ja jäid kuises võrdluses muutumatuks.
Saksamaa tarbijahindade inflatsioon jäi juunis teist kuud järjest nulli, euroalal langesid hinnad mullusega võrreldes 0,1%.
Saksamaa rahandusministeerium vähendas deflatsiooni riski tähtsust, sest tarbijad lükkavad ostud edasi hindade edasise languse ootuses. "Kalduvust deflatsioonile ei saa üldistada aasta alguse inflatsioonitrendide põhjal," teatas rahandusministeerium. Hindade arengud järgnevatel kuudel jäävad rahulikuks.
Saksamaa majandus, mis on Euroopa suurim, võib sel aastal valitsuse prognoosi järgi kahaneda 6%. Tegu võib olla raskeima majanduslangusega pärast II maailmasõda. Tööstustoodang kasvas mais ja ettevõtluskindlus kasvas juunis kolmandat kuud järjest. Bundesbanki president Axel Weber ütles juuni keskel, et majandussituatsioon on tähelepanuväärselt heledam.
Seotud lood
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Enimloetud
5
Mandri-Euroopa elektrivõrgu sagedusega liitumine võib tõsta energiahindu
Hetkel kuum
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
Tagasi Tööstusuudised esilehele