Paberitöötuse seis on „kriitiline“ ja Stora
Enso peab kulude kärpimist jätkama, ütles Euroopa suurima paberitootja tegevjuht
Jouko Karvinen eile firma aktsionäride koosolekul.
„Meie muutuvkulud on kasvanud isegi kiiremini kui me oleme suutnud agressiivsete kärbetega püsikulusid vähendada,“ ütles Karvinen. Näiteks on firma energiakulud Soomes kahe aastaga neljandiku võrra kasvanud.
„Nüüd kus turud on nii järsult langenud, on probleem nii suur, et mitte keegi ei suuda seda üksi lahendada,“ ütles Karvinen. „Me kas jääme lõpmatuseni jagelema, kuidas kahanevat pirukat jagada, või teeme koostööd, et pirukas uuesti suuremaks küpsetada ja seda ühiselt jagada,“ tsiteeris Karvineni agentuur Bloomberg.
Läinud kuul teatas Stora, et plaanib kärpida investeeringuid 100 miljoni euro võrra ehk 20%. Viiendik paberi- ja kartongi tootmisvõimsustest on esimeses kvartalis seisatud. Tselluloosiprojekti laiendamise plaanid Brasiilias on külmutatud. Karvineni sõnul koondamised jätkuvad.
Kuna turu olukord on nii keeruline, hakkab Stora Enso suunama oma tellimusi tehastele, mis võimaldavad toota kõige soodsamalt. Tänane Helsingin Sanomat kirjutab, et lisaks Rootsile hakkab Stora Enso tellimusi Soomest üle viima ka Tšehhi, Lätti ja Venemaale. Siin mängivad kaasa valuutade odavnemine ning odavam toore.
Stora Enso aktsia on poole aastaga kukkunud ca 60%, vähendades firma turuväärtuse 2,27 miljardile eurole.
Seotud lood
Saja suurima metsa- ja paberitootja 2007.
aasta 14miljardiline kogukasum pöördus eelmisel aastal 8 miljardi dollari
suuruseks kahjumiks, halvimad tulemused olid Kanada ja Soome firmadel,
selgub ärinõustamisteenuseid pakkuva PricewaterhouseCoopersi ülevaatest.
Soome peaministri Matti Vanhaneni arvates
on Soome metsatööstus jõudnud samasse punkti, kus autotööstus paljudes
riikides.
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Enimloetud
6
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Hetkel kuum
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
Tagasi Tööstusuudised esilehele