• 18.01.09, 17:57
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Riigi põrmustunud usaldusväärsus suretab Eesti firmad välja

Välismaised tooraine ja kauba müüjad küsivad Eesti firmadelt ettemaksu, Euroopa kindlustusfirmad jätavad Eesti ettevõtted kindlustusest ilma, pangad saadavad käibelaenude soovijad tühjade kätega tagasi – selline on ettevõtja elu 2009. aasta alguseks.
Suur osa Eesti firmadest on probleemiga kokku puutunud – täiesti tavapäraseks on saanud, et ettemaksu küsitakse kuni 70%, kaupade ja teenuste puhul koguni 100% ning see tendents on ettevõtjate kinnitusel süvenemas. Seda ka siis, kui suhted tarnijaga on pikaajalised ning seni igati korrektsed.
„Tarnijate pangad ja kindlustajad on paigutanud Eesti koos Läti ja Leeduga suure riskikoefitsiendiga alasse ja ei luba enam meid finantseerida,“ laiutas käsi transiidiekspert Raivo Vare. Kui hästi läheb, leitakse mõni teine kindlustusfirma või saadakse partneritega siiski kokkuleppele ja nad võtavad riskid enda kanda.
Samasuguse kadalipu käivad ettevõtted läbi, et saada pangalt lühiajalisi laene, sest panganduses on praegu märksõnaks rafineeritud konservatiivsus. Praeguses keerulises olukorras on muidugi loogiline, et ettevõtte majanduslikku seisundit analüüsivad ka pangad laenu andes senisest põhjalikumalt.
Paljud ettevõtjad on aga veendunud, et pangad ajavad kestvate analüüsidega siiski juuksekarva lõhki ja kasutatakse teadlikult venitamistaktikat. „Reaalselt pangad ikka raha ei taha anda, tuues ettekäändeks näiteks esitatud äriplaanide ebareaalsuse. Ilmselt lihtsalt raha ei ole!“ arvas üks ettevõtte juht.
Äripäev uuris koostöös Tööandjate Keskliiduga probleemi tõsidust. Uuringus osalenud neljateistkümne tööstusharuliidu esindajate vastused küsimustele ei jätnud mingit kahtlust ka tulemustega tutvunud rahandusminister Ivari Padarile ja majandusminister Juhan Partsile – olukord on enam kui tõsine.
Tööandjate keskliidu juhata Tarmo Kriisi sõnul tuleb valitsusel riiklikul tasemel teha kõik endast olenev, et taastada usaldus Eesti majanduse vastu.
Loe homse Äripäeva kaanelugu

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 29.10.24, 16:49
Duroc tutvustab avatud uste päevadel Riias uusimaid seadmeid, tööriistu ja lahendusi
27.-29. novembrini 2024 toimuvad Duroc Machine Tool Riia esinduses avatud uste päevad, kus tutvustatakse uusimaid seadmeid, tööriistu ja lahendusi ning arutletakse vabas õhkkonnas tehnoloogia oleviku ja tuleviku üle. Oodatud on nii vana head kliendid kui ka uued huvilised.

Hetkel kuum

Tänavuse TOPi võitja juht Jaanus Tamm.
TOP
  • 04.11.24, 07:00
Masina- ja metallitööstuse TOP 2024: kaitsetööstus näitab hambaid
Saksa valitsuse tellimusel saab Ukraina automaatsed luuresüsteemid – Eestis toodetud
Finnlogi tegevjuht Alar Anton usub puitmajasektori helgesse tulevikku, kuid selleks on vaja tootmise efektiivsust oluliselt tõsta.
Uudised
  • 31.10.24, 11:25
Alar Anton: puitmajasektorist saab taas ekspordivedur, aga kasvama peab käive, mitte tööjõukulud
“Viie aasta pärast on Ukraina meie peamiste turgude seas”
Hakkepuit ja traktor.
TOP
  • 29.10.24, 16:17
TOP 14 | Kes on puidutööstuses suuremad maksuvõlglased?
Riigikohus langetas äsja otsuse suurima maksvõlglase ja BLRT Grupi vaidluse asjus
Metesti müügidirektor ja üks omanikest Annes Märtsimaa tänavusel Äripäeva Gaselli Kongressil.
Uudised
  • 04.11.24, 15:20
Mulgimaa metallitööstus ehitas kolm korda suurema uue tehase
Kui sa mõtled, et nüüd on kergem, siis tavaliselt tuleb lauale järgmine jama, ütleb kogenud juht Katre Kõvask.
Kasulik
  • 01.11.24, 12:18
Katre Kõvask toetub juhtimises kolmele sambale. “Õigete inimeste äratundmine on peenike kunst”
Salvesti uus tegevjuht Jaanus Aal.
Uudised
  • 30.10.24, 12:40
Salvest sai uue tegevjuhi
“Mulle tundub, et meil Eestis ei taheta täna aru saada, et süsiniku tagavara kasvatamiseks ei ole vaja tingimata raiemahti vähendada, vaid pigem peame metsa parendama, et tagavara kasvaks ja läbi selle saame ka raiemahtu kasvatada,” rääkis Marti Piirimäe.
Uudised
  • 28.10.24, 07:54
Metsasektori tippjuht avaldas, milline oleks metsanduse positiivne ja negatiivne äriplaan. “Peame kokku leppima kahes asjas”
Negatiivse plaani puhul oleks ohus 100 miljonit maksutulu ja 5000 inimese töö
Veebiseminari “Kuidas ESG abil tuvastada oma riske ja võimalusi?” viib läbi ESG ekspert ja Sustinere kaasasutaja Marko Siller.
  • ST
Sisuturundus
  • 04.11.24, 16:24
Mida tuleks teada ESGst, et turul püsida?

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele