Omanike Keskliit: Gaasiaktsiisi tõstmine on vastutustundetu

Koduomanikke ühendav Eesti Omanike Keskliit
peab niigi tõusvate gaasi- ja küttehindade ning jaheneva majanduse tingimustes
vastutundetuks koduomanike karistamist järjekordse hinnatõusuga.

Kuna suur osa soojusenergiast toodetakse maagaasist, kajastub aktsiisitõus lisaks gaasiarvetele ka kümnete tuhandete inimeste küttearevetel, teatas Omanike Keskliit.

Eesti Omanike Keskliidu peasekretäri Taavi Madiberki sõnul on niigi tõusvate gaasi- ja kütte hindade ning jaheneva majanduse tingimustes riigi poolt vastutustundetu koduomanikke järjekordse hinnatõusuga karistada – gaasile ja küttele tehtavatest kulutustest pole võimalik valikuliselt loobuda, seega avaldab samm eriti tugevat mõju madalama sissetulekuga koduomanikele.

„Seoses Gazpromi poolt Eesti Gaasile müüdava maagaasi hinnatõusuga kallinevad sügisest kütte- ja gaasi hind kodutarbijale niigi kuni 40%. Hinnatõusu mastaapsust näitab tõsiasi, et ainuüksi Tallinna Kütte sügisene hinnatõus kergitab THI-d pea 0,6%,“ teatas Madiberk.

Madiberki sõnul on gaasiaktsiis tõusu puhul viide Vene gaasi osakaalu vähendamisele energiabilansis ning seeläbi tõusvale energiajulgeolekule kohatu. Elamute lahtiühendamine gaasi- või küttevõrgust nõuab küttesüsteemide põhjalikku ümberehitamist, selliseks suuremahuliseks alginvesteeringuks puuduvad korteri- ja majaomanikel vajalikud rahalised vahendid. Isegi selle investeeringu tegemisel ei suuda keegi tänasel päeval tarbijale pakkuda tõsiseltvõetavat alternatiivi, millega tekkivat energiavajadust rahuldada.

„Riik peaks keskenduma jätkusuutliku ning tervikliku energiapoliitika väljatöötamisele, mis vähendaks Vene gaasist tulenevat julgeolekuriski ja hinnasurvet,“ sedastas Madiberk. „Kohatu on ootus muuta koduomanikele rakendatava lisakoormise kaudu Eesti energiabilanssi“.

Eesti Omanike Keskliit on kodanikuorganisatsioon, mis ühendab tänaseks üle 12 000 maja- ja korteriomaniku.


Osale arutelus

  • Liis Kängsepp

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara