Soome paberitootja: venelased müüvad puitu nagu oleks viimnepäev käes

Soome tolli andmete kohaselt toodi selle
aasta esimesel poolel riiki 5,1 miljonit kuupmeetrit puitu. See oli protsendi
võrra rohkem kui eelmine aasta samal ajal.

Vene kasepuidu import kasvas isegi 24%, kuigi vene kask on selgelt kallim kui Soome oma. Piiril maksis puit rohkem kui 50 € kuupmeetri eest, samas kui Soomest ostetud kase hind oli vähem kui 30 € kuupmeetri eest, kirjutas Kauppalehti.

Euroopa suuruselt teise paberitootja UPM`i puidu hankimise eest vastutaja Jaako Sarantola sõnas, et firma võib Venemaalt järgmisel aastal isegi rohkem puitu tuua. Venemaal arvavad paljud ettevõtjad, et tegutsevad viimast hooaega ning nad on langetanud normaalsest rohkem puid. Seetõttu on ka pakkumine olnud suurem, kui algselt oodatud. UPM ei teata oma sissetoodud puidu hulka, kuid konkurentide arvude kohaselt on ettevõte suurim puidu maaletooja sellel aastal. UPM`i Venemaalt toodava puidu hulk saab paraja tõenäoliselt löögi aastavahetusel, kui Vene riik tõstab väljaveotolle.

Paberitootja Stora Enso omakorda hoopis vähendab juba kolmandat aastat puidu toomist Venemaalt. Metsandusjuhi Jorma Länsitalo sõnul liigutakse varasemalt paika pandud eesmärkide poole. Sellel aastal langeb import Venemaalt poole peale sellest, mis oli paar aastat tagasi. Stora Enso prognoosis tänavu Venemaalt toodava puidu hulgaks 3,7 miljonit kuupmeetrit, mis on peaaegu miljoni kuupmeetri võrra vähem kui eelmise aastal ning plaanib aastavahetuseks üldse lõpetada ümarpuidu toomise Venemaalt. Hakkepuitu aga tuuakse jätkuvalt umbes 600 000 kuupmeetrit aastas.

Länsitalo omab hoopis teistsuguseid kogemusi Venemaa puiduturuga kui Sarantola. Tema sõnul on seal ikka veel puidu järgi suur nõudlus ning ostjaid on piisavalt.

Metsäliitto on aasta algusest alates toonud Venemaalt sama hulga puitu, mis eelmiselgi aastal. Liikidest oli metsajuht Juha Mäntylä sõnul siiski suurem osakaal kiudpuidul. Järgmisel aastal langeb Venemaalt toodava pidu hulk paarisaja tuhande kuupmeetrini, sest plaanitakse tuua ainult kuni 15 sentimeetrise läbimõõduga kasepuud, sest seda puitu saab tuua ilma tollimaksudeta kuni 2011. aastani.

Venemaalt toodava kiudkaske on võimatu täielikult asendada kodumaise puuga. Mäntylä möönab, et puidu eristamine suurendab kulusid. Siiski leiab ta, et Metsäliitto on võimeline tegema pidu tüüpide eraldustöid Syväril asuval hakkepuidu töötlemisalal, kus on piisavalt arenenud tehnoloogia. Ühe võimalusena on kaalutud ka kiudpuidu tükeldamist hakkepuiduks Venemaal, kuid seegi oleks kallis tegevus.

Tolli andmete kohaselt on kavandatud puidu sissetoomine muudest Läänemere äärsetest maadest kasvanud aasta alguses tugevalt. Rootsist toodi jaanuarist juunini sisse 780 000 kuupmeetrit, mis oli 164% rohkem kui eelmise aasta samal ajal. Suurem osa sisse toodud puidust oli männi- ja kuusekiud.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara