Vene maagaasi hind tõuseb poole võrra

Venemaalt Euroopasse veetava maagaasi hind
tõuseb sel aastal eelmisega võrreldes poole võrra.

Maagaasi impordihind Euroopasse tõusis gaasimonopoli Gazprom andmetel juuni alguses 410 dollarini tuhande kuupmeetri eest. Sel aastal tõuseb näiteks Soome müüdava gaasi hind gaasifirma Gasum hinnangul veel kolmandiku võrra, kirjutas Turun Sanomat.

Ometi on Soome hinnatõus aeglasem kui Kesk- ja Lääne-Euroopas, kuna soomlastel on Venemaaga eriline hinnastamissüsteem.

Maagaasi hind järgib kõrgustesse tõusnud nafta hinda. Viimase aastakümne jooksul aga on maagaas kokkuvõttes kallinenud enam kui nafta. Energiakompanii BP andmetel on maagaasi hind 1998. aastast alates kasvanud viis korda, nafta hind aga neli korda.

Kesk- ja Lääne-Euroopasse müüdava Vene maagaasi keskmine hind tõuseb Gazpromi finantsjuhi Aleksander Medvedevi sõnul sel aastal 401 dollarini tuhandest kuupmeetrist. Mullu oli hind vaid 273 dollarit.

Lääne-Euroopasse veetavast maagaasist saadavad tulud kasvavad Medvedevi hinnangul sel aastal umbes 65%. Ta ennustas, et tulud ulatuvad 64 miljardi dollarini. Eelmisel aastal oli see number 39 miljardit dollarit.

Gazpromi gaasieksport Lääne-Euroopasse langes sooja talve tõttu 150 miljardi kuupmeetrini. Samas on Gazpromi turuosa Euroopa gaasiturul kasvanud 40 protsendini.

Balti riikidesse ja teistesse endistesse Nõukogude Liidu liikmesriikidesse eksportis Gazprom eelmisel aastal 54,6 miljardit kuupmeetrit gaasi, teenides sellest 5,3 miljardit dollarit.

Osale arutelus

  • Agnes Ojala

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara