ELi-Vene tippkohtumine jättis puidutollide probleemi üles

Venemaa ja Euroopa Liit ei suutnud reedel
Portugalis toimunud tippkohtumisel lahendada vene puidu eksporditollide
küsimust, mis takistab Venemaa pääsu maailma kaubandusorganisatsiooni WTO
liikmeks.

Teine takistus on madalamad raudteetariifid, mida Venemaa rakendab, et suunata kaubavood ELi liikmeks olevate Balti riikide sadamatest mööda.

„Olen kindel, et need küsimused on võimalik lahendada. Mõlemad pooled peavad selleks kiiresti samme astuma,” ütles Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso tippkohtumise järel.

Venemaa president Vladimir Putin märkis, et WTO „kõnelused on rasked, kuid konstruktiivsed” ning avaldas lootust, et need „annavad positiivse tulemuse”. Putin kordas, et WTOga liitutakse vaid tingimustel, mis vastavad Venemaa „rahvuslikele huvidele”.

ELi kaubandusvoliniku Peter Mandelsoni sõnul on see siiski suur edasiminek, et kahe poole arvukad erimeelsused on taandunud vaid kahele, millest üks on puidutollid.

Intervjuus Soome ajalehele Helsingin Sanomat kinnitas Mandelson, et puidutollid olid tippkohtumisel kaubandusteemadest esikohal, kuid et kõnelused on alles pooleli. Venemaa on valmis Soome metsatööstust pitsitavatest tollidest loobuma üksnes siis, kui on saanud WTO liikmeks. Voliniku sõnul on see nõudmine vastuolus ELi ja Venemaa 2004. a sõlmitud kahepoolse kokkuleppega Venemaa WTOsse pääsemiseks. „(2004. a kokkuleppe) tuum oli just selles, et uusi tolle ei kehtestata,” ütles Mandelson.

Edasi ei nihkunud ka kõnelused ELi ja Venemaa uue partnerlusleppe üle, mida blokeerib Poola-Venemaa lihatüli pärast Poola veto.

Kohtumise vähestest plussidest sõlmiti Portugalis kokkulepe Venemaa terase impordikvoodi suurendamisest Euroopa turule ning kinnitati kava luua varajase hoiatamise süsteem energiatarnete võimalike katkestuste puhuks.

Putin ründas Portugalis taas teravalt USA raketikilbi plaane, tõmmates paralleele 1962. a Kuuba kriisiga, mis viis USA ja Venemaa tuumasõja äärele. Täna on suhted oluliselt paremad, märkis Putin, kuid otsustas siiski nii tõsist paralleeli tuua.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara