OECD taunib biokütustele peale maksmist

Riiklikud toetused biokütustele tuleb ära
lõpetada, kuna praegune tung toetada alternatiivsete energiaallikate arendamist
ajab üles toiduainete hinnad ning võib viia mitmete looma- ja taimeliikide
looduslike elukohtade hävitamisele, hoiatab Majanduskoostöö ja Arengu
organisatsioon OECD.

OECD väidab oma raportis, et poliitikud kallutavad turgu alles proovimata tehnoloogia kasuks, millel on kliimamuutustele vaid väga tagasihoidlik mõju, kirjutas Financial Times.

"Praegune tung biokütuste tootmist suurendada loob teravaid pingeid, mis löövad turud segamini ilma olulist keskkonnakasu andmata," ütlevad raporti autorid.

Uuringu tulemusel suudaksid biokütused energiaga seotud heitmeid vähendada heal juhul vaid 3%. See kasu tuleks aga hirmsa hinnaga, mis muudaks selle maksumaksjate seas väga ebapopulaarseks.

Uuringu järgi kulutab üksi USA aastas 7 miljardit dollarit, et toetada etanooli tootmist. Iga õhku paiskamata jäänud CO2 tonn läheb seega maksma 500 dollarit. ELis võib näitaja olla 10 korda suurema.

Raport soovitab valitsustel lõpetada biokütuste toetamine ning kasutada selle asemel "tehnoloogia suhtes neutraalseid" CO2 makse. Nii leiaks turg ise heitmete piiramiseks kõige parema lahenduse.

OECD uuring paneb küsimärgi alla ka ELi eesmärgi toota aastaks 2020 10% transpordikütusest taimsest toormest. Raporti järgi tuleb toetustest vabanev raha suunata pigem uurimistöösse nn teise põlvkonna kütuste väljaarendamiseks, kus toormeks on näiteks jäätmed.

Täna on vaid kolme liiki biokütust, mida võiks naftale eelistada - Brasiilia suhkur, mida on kerge etanooliks muuta, paberitööstuse kõrvalproduktid ning kasutatud taimeõli.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara