Kuuba pürib OPEC-isse äkki ilmnenud naftavarude alusel

Venezuela presidendi Hugo Chavezi sõnul
väljendas Fidel Castro lootust, et Kuuba astub naftaeksportijate
oraganisatsiooni liikmeks, mida võimaldaksid ootamatult avastatud suured
leiukohad.

Oma suure sõbra Castro kavatsustest rääkis Chavez sel nädalal Venemaad külastades majandusfoorumil. Praeguste andmete põhjal võib uudises näha Chavezi soovi lüüa veelgi tugevamalt kiilu OPECi ja USA vahele, kirjutas gazeta.ru.

Kuuba naftaekspordi püüdluste taga on Chavezi sõnul Mehhiko lahe Kuuba sektoris avastatud suured naftavarud. Praegu impordib Kuuba ise naftat ja seda eelkõige Venezuelast. Kuuba enda leiukohtade maht on vähene. AK BARS Finansi eksperdi Aleksandr Blohhini sõnul naftat seal ammutatatakse, kuid sellest ei jätku isegi sisetarbimiseks, ekspordist rääkimata.

Spetsialistide hinnangul kiirustab Kuuba OPECisse saamisega. "Kuuba on praegu täielikult sõltuv Venezuela naftast. Kuuba kui naftaeksportija positsioonide hindamiseks on veel vara, sest selleks pole veel mingit alust," rääkis Moskva Carnegie keskuse ekspert politoloog Nikolai Petrov. Tema sõnul ripub Kuuba riik praegu üldse omadega õhus, sest iga hetk võib Castro lahkuda ja tema ajajärk otsa saada, tema järeltulija pole ka pehmelt öeldes kuigi noor ning seega võib lähitulevikus Kuubal oodata olulisi muutusi.

Blohhini sõnul peab Kuuba tõestama, et omab ka tegelikult ekspordiks küllaldasi naftavarusid. Kuigi minimaalset naftatootmise määra ei ole OPECisse astumiseks kehtestatud, peaks Kuuba siiski lõpetama nafta impordi ja asuma enda oma välismaile saatma. Igatahes nõuab see aega, leiukohast tootmiseni läheb harilikult 3-5 aastat, sõnas Blohhin.

Vaevalt soovib USA näha oma vana vaenlast OPECi ridades ning teeb kõik, et nii ei läheks, märkis gazeta.ru. Mõned eksperdid näevad kogu loos eelkõige Chavezi, mitte Castro poliitilist mängu. Poliitiliste tehnoloogiate keskuse asejuhi Sergei Mihhejevi sõnul pole Kuubal siin veel midagi kaubelda, kuivõrd naftavarud ei ole tõestatud. Venezuela aga võib silmas pidada omaenda sihte. "Chavez ei jäta kunagi kasutamata võimalust USAd torgata," ütles Mihhejev.

Osale arutelus

  • Tiit Elner

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara